I někteří obyvatelé Jedovnic přišli kvůli hospodářské krizi o práci. Nyní mají naději. V dubnu by tam měla začít růst průmyslová zóna. „Od její stavby si slibujeme nové pracovní příležitosti pro lidi. I v Jedovnicích totiž pociťujeme dopady celosvětové krize. Plocha určená pro průmyslovou zónu se nachází u autoservisu,“ přiblížil starosta městyse Jaroslav Šíbl s tím, že autoservis stojí v ulici Palackého. Na tomto místě se však nachází pozemky, které jsou v soukromém vlastnictví. Uchazeči o místo v průmyslové zóně je tedy budou muset od majitelů vykoupit.

Vedení Jedovnic počítá s tím, že by v budoucnu mohly v zóně stát budovy čtyř firem. „Snad by každá z nich nabídla lidem takových dvacet volných míst,“ doufá Šíbl. Ten chce dát přednost středně velkým firmám. Zájem by podle něj mohly mít společnosti, které v městysi působí už nyní. Prostory si totiž musí pronajímat. „Už teď se nás některé firmy na průmyslovou zónu vyptávají,“ podotkl starosta.

Namísto Blanska Jedovnice

Jako první začne v jedovnické zóně stavět firma Koplast. Ta svůj záměr přesunula z blanenských Vojánek. „Podmínky, které jsme museli splnit v Blansku, byly pro nás nestravitelné. Museli bychom koupit pozemky za plné ceny a ještě z nich platit nájem. Proto jsme se rozhodli svůj záměr uskutečnit v Jedovnicích. Stavba je těsně před spuštěním,“ sdělil jednatel Koplastu Ladislav Kostka. V Jedovnicích chce postavit halu s administrativní budovou.

V současnosti pracuje v Koplastu pětadvacet lidí. Jejich počet by se ale měl zvýšit. „Chystáme se nabírat nové zaměstnance, jejich počet ale není jistý. Uvidíme, jak se vyvine situace. Snad se nám podaří přijmout až pětatřicet lidí,“ míní Kostka. Koplast se zabývá výrobou plexiskla, dále vyrábí stroje pro tvorbu deskových termoplastů. „Jsme jediní takoví výrobci v republice. Budeme se snažit každého zaučit, ne každý má však pro práci s plasty vlohy,“ dodal Kostka.

Nezaměstnaných je na Blanensku přitom mnoho. Tvrdí to ředitelka Úřadu práce Jitka Lorková. „Každé volné pracovní místo je dobré. Míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 11,7 procent. To znamená, že na Blanensku je bez práce přes šest tisíc lidí. Toto číslo je vyšší než celostátní průměr,“ uvedla Lorková. Ta plány Jedovnických schvaluje. V době krize přišli o zaměstnání na Blanensku lidé všech profesí. „Mohou tedy využít naší nabídky rekvalifikací,“ řekla Lorková.