Nyní jsou ještě v této části městyse zhruba do poloviny června přesunuté autobusové zastávky, a to kvůli zrání betonu v nových zálivech. Pak už tudy budou řidiči projíždět bez omezení. „Provizorní kruhový objezd už byl léta v hodně špatném stavu. Spousta děr, hlavně po zimě. Člověk tudy musel jezdit krokem, aby se přes něj vůbec dostal. Vzhledově se mi také nelíbil,“ okomentoval zmíněné místo v průběhu prací jeden z místních obyvatel Josef Nezval.

Někteří motoristé mají za to, že je okružní křižovatka v těchto místech úplně zbytečná. Navíc poukazují na to, že někteří řidiči jí neumějí správně projíždět a brzdí provoz. Jiní rondel naopak vítají. „Kruhová křižovatka je za mě na tomto místě správné řešení. Jen mi vadí, že tam nemohla být už napoprvé a museli ji předělávat,“ řekl Deníku Rovnost jeden z řidičů, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce ho zná.

Přes říčku Bělou postavili v Boskovicích nový most. Otevřený bude od pondělí.
OBRAZEM: Nový most v Boskovicích je hotový, auta přes Bělou projedou od pondělí

Jedná se o jednu z etap rozsáhlé rekonstrukce silnice Jedovnice – Křtiny – Březina, která je v této části jihomoravského regionu klíčovou cestou do krajského Brna. Loni už silničáři opravili úsek od křtinského koupaliště směrem k Březině. Zatím je hotovo po křižovatku na Bukovinu. A opravy zbylé části mezi Jedovnicemi a Křtinami? Na několikakilometrovém úseku je vozovka rozbitá a zaflikovaná. Termín rekonstrukce je ale zatím nejasný, protože podle krajských úředníků není zatím papírově vyřešená. Váznou výkupy potřebných pozemků. „Další úseky zatím udělat nemůžeme, protože v nich nejsou vypořádané pozemky. Největší problémy jsou na průtahu nedalekými Křtinami. Možná se dostaneme k opravě úseku mezi Jedovnicemi a Křtinami. Určitě ale ne letos. Samotný průtah Křtinami a kopec na Březinu zůstanou v takovém stavu, v jakém jsou nyní,“ upřesnil za jihomoravské silničáře šéf severní oblasti Miloš Bažant.

Za stolem jako kyselina. Profi jedlík Radim Dvořáček se cpal v Boskovicích v restauraci Eden obřími burgery.
Za stolem jako kyselina. Profi jedlík se cpal v Boskovicích obřími burgery

Podle jedovnické starostky Ireny Žižkové si přestavbu zaslouží také další klíčová křižovatka v městysi u tamní benzínové pumpy. „Je to tam nepřehledné a nebezpečné místo. Věřím, že kraj na úpravu křižovatky sežene peníze a v blízké budoucnosti se ji povede uskutečnit,“ řekla Žižková.

Podle Miloše Bažanta v této části městyse jednají se společností Čepro o pozemcích. Pokud se domluví a kraj bude mít na tento projekt peníze, mohlo by k úpravě zmíněné křižovatky dojít příští rok. „Po úpravách by v této části Jedovnic byla křižovatka ve tvaru T bez dalších větví,“ sdělil Bažant.

Na výjezdu z Jedovnic směrem na Kotvrdovice, Senetářov a Podomí pak řidiče dlouhodobě trápí mizerný povrch plný děr. Letos ještě není kompletní oprava v plánu, jen lokální opravy. Celkovou rekonstrukci už však silničáři připravují. Za necelé tři týdny naopak zmizí další problémové místo nedaleko Jedovnic. A sice pod kopcem u blanenských Lažánek, kde těžká technika začala tento týden odstraňovat přejezd bývalé vlečky. Poté co koleje zmizí, opraví silničáři zhruba půlkilometrový úsek silnice až na okraj obce.