Právě ve zdech hotelu měli jeskyňáři a badatelé v podzemí Moravského krasu řadu let svůj hlavní stan. Včetně slavného Karla Absolona, mimo jiné objevitele Věstonické Venuše, který odtud vyrážel na svoje průzkumné cesty po krasu celých šestnáct let.

Se jménem Břoušek byl neodmyslitelně spjatý nejen hotel, ale také šošůvecká část nynějších Sloupsko-šošůvských jeskyní. Josef Broušek měl totiž na objevu krás podzemních prostor velký podíl a Břouškovi jeskyně provozovali. U hotelu byl východ i vchod do jeskyní. O významu rodiny pro jeskyňářství svědčí i to, že jedna z prostor v jeskyních s unikátním stalagmitem Svícen nese název Břouškova pohádková síň.

Pravnuk zakladatele

Současným majitelem hotelu Broušek je Libor Zouhar, prapravnuk jeho zakladatele. „Hotel provozuji od roku 1995. Jsem už pátá generace a třetí majitel hotelu,“ říká Zouhar. Ten znovu obnovil název hotelu Broušek, slíbil to tak rodině. Hotel totiž v roce 1948 komunisté rodině sebrali a více než čtyři desetiletí tak patřil státu. „Provozovaly ho Restaurace a jídelny, za totality měl název Moravský kras. Ale lidé mu říkali Džungle. Asi kvůli tomu, že je na samotě, všude kolem jsou stromy a keře. Když jsem hotel převzal, trvalo asi dva roky, než do povědomí vstoupil zase název Broušek,“ říká Zouhar. Ten čtvrtinu hotelu zdědil po matce a zbytek koupil od dalších majitelů.

Když rodině po roce 1989 hotel vrátili, byl v dezolátním stavu. „Byla to ruina, nebylo zde ani topení. Museli jsme ho kompletně opravit. V začátcích mi hodně pomohli moji rodiče, kterým za to moc děkuji,“ doplňuje pětatřicetiletý majitel hotelu.

Prvním slavným jménem v rodě Břoušků byl již zmíněný Josef. Právě on do Sloupu pozval Karla Absolona a sám byl aktivním jeskyňářem. Bádání v jeskyních se věnoval i jeho syn Alois a vnuk Josef, zvaný Jožka.

Bez hotelu i háčku

Břouškovi byli aktivní v protinacistickém odboji a také se za lidovce angažovali v politice. Po únoru 1948 tak byli v hledáčku komunistické policie. Státní bezpečnost si pro Jožku Břouška přišla v září 1948. „Přišli ho zatknout do hotelu. Ale utekl jim. Pak emigroval do Kanady, ale dlouhé roky rodina nevěděla, jestli je vůbec naživu. Hned v listopadu 1948 byl hotel znárodněn. Rodině ukradli všechno, hotel, pozemky, vápenku, kamenolom a hlavně pozbyli práva na šošůvské jeskyně, které měli jako majitelé téměř šedesát let,“ říká neteř Jožky Břouška Jitka Zouharová v pořadu České televize Příběhy domů v díle věnovaném hotelu Broušek.

V Kanadě si Jožka z původního Břoušek odmazal háček a stal se z něho Broušek. V cizině se neztratil, byl významným církevním činovníkem, v kontaktu byl i s americkými prezidenty. Do rodné země se přijel po dlouhých letech poprvé podívat v roce 1990. Ještě před svou smrtí věnoval peníze na stavbu kaple v Šošůvce.

Hotel Broušek už dnes není základnou jeskyňářů, slouží k ubytování hlavně pro turisty. Má jen čtyři pokoje, proto je pro podnikání stěžejní hotelová restaurace. „Zejména pro lidi z okolí zde zajišťujeme různé oslavy narozenin, svatby, školní srazy,“ nastiňuje Zouhar. Ten uznává, že ze své bohaté historie zatím moc netěží. „Ale máme to v budoucnu v plánu. Chystáme nové internetové stránky, kde chceme více zdůraznit historii,“ dodává současný vlastník hotelu.