V malebné vesničce, ve které se právě koná čtvrtý ročník řemeslného jarmarku, se jakoby zastavil čas. Na to, že o pár kilometrů dál, někde u sousedů, existují telefony a televize, snad nikdo nemá ani pomyšlení. Teď a tady si všichni užívají krásné přírody, pohody a sluníčka. A přemýšlení nad odkazem našich předků. Jako například Zdeněk Král ze Křetína, který na jarmark zavítal spolu se svou manželkou Věrou. „Jsme tady poprvé a jsme ohromeni. To prostředí je tady nádherné. Líbí se nám hlavně to, že tady ukazují spoustu starých řemesel. Myslím, že je důležité připomínat je především mladší generaci. Aby viděla, jak žili naši otcové," zamýšlí se Král.

„Drátujeme hrnce, drátujeme!" dává ve známost Aleš Kulhánek z Pardubic. Je řemeslníkem, který umí opravit starou keramickou mísu, hrnec a ze samotného drátu náhubek pro psa či pastičku na myši. V kombinaci s kamenem pak krásné šperky. Jeho výtvory obdivuje hned několik návštěvníků. „Kolik drátů přibližně ustřihnete na opravu hrnce?" hoří zvědavostí jeden starší muž. „Přibližně deset. Dělám to od oka a nikdy jsem je neměřil. Ostatní na ně navazuji, když je to potřeba," vysvětluje sedmatřicetiletý Kulhánek, který se k řemeslu, jež ho živí, dostal již ve svých třinácti letech. „Vzniklo na Slovensku. Líbí se mi na něm to, že potřebujete jen kus drátku, kleště a dokážete vyrobit krásné věci," říká Kulhánek.

Na co se dívat je také na kopečku. Kdo chce, může se za výstup do něj odměnit třeba točenou zmrzlinou. Po pár krocích nikdo nepochybuje o tom, že i v horku stálo za to šlapat. Pod mohutnými stromy u roubené stodoly zpracovává dřevo skupina tesařů. „Návštěvníkům ukazujeme, jak se tesají trámy takzvaným nízkým způsobem, a také to, jak se kutají koryta a dřevěné šindele," usmívá se Břetislav Kocián z Jihlavy. I pod jeho vedením dostala před časem obecní stodola mimo jiné novou střechu. Přihlížejícím vysvětluje, že je potřeba natírat ji každých pět let. „To musí dát práce," vzdává zkušeným tesařům poklonu jeden z návštěvníků.

Poblíž rachotí stará mlátička, kterou pohání traktor. Mezi skupinou mužů, kteří ji obsluhují, je i Karel Valenta z Vanovic. To, co je v dnešní přetechnizované době podle něj již přežitkem, mělo kdysi cenu zlata. „Ve třicátých letech minulého století byla technika drahá. Mít doma traktor bylo velkou vymožeností. Stál pomalu tolik, jako dnes nový Mercedes. Na pět dědin připadal třeba jen jeden. A tak ti, kteří jej měli, pomáhali ostatním. Mlátili obilí třeba i pro celou vesnici. Výměnou za různé zboží," vysvětluje Valenta. Tradice milují i jeho manželka a dvě dcery, které vypadají jako pravé dámy z předválečné doby. Do Horního Smržova přijely na historických bicyklech, oblečené v letních dobových šatech. Moc jim to sluší. Člověk by nevěřil, že v civilu mohou nosit třeba moderní rifle.

Kousek od stodoly vábí návštěvníky vůně čerstvého chleba. V přírodní historické peci jej pečou Jiří a Lenka Kmoškovi ze Spolku archaických nadšenců ze Sebranic u Litomyšle. Návštěvníkům se jejich chléb přímo rozplývá na jazyku. „Mňam, mňam!" říká jeden malý klučík a maminka mu jeden bochník kupuje domů. Zájemci si ten samý křupavý chléb mohou upéct i doma. „Je to jednoduché. Děláme jej z žitné a pšeničné mouky, vody, soli, kmínu a sušených kvasnic. Čerstvý vydrží týden," poodhaluje recept Lenka Kmošková.

Ve víru dobového dění nechybí starosta obce Petr Poláček, který vše koordinuje. S návštěvností je spokojený. „Tak jako předešlé roky je tady asi tisícovka lidí. Akci pořádáme jen jednou za dva roky, protože je to organizačně náročné. Rekonstruovali jsme včelín, stodolu, máme tady muzeum. Chtěli jsme návštěvníkům ukázat také řemesla v akci," zdůvodňuje dřívější zrod myšlenky na pořádání jarmarku Poláček.

Třeba Dagmar Fialová z Rudné si je jistá, že na ten příští zavítá znovu. „Nemá to tady chybu. Líbily se mi hlavně ukázky práce kovářů a keramiků. Moje vnučka Barunka má radost, protože si na hrnčířském kruhu mohla vyrobit hrníček," usmívá se Fialová.

Akci celý den zpestřuje i bohatý kulturní program. Například ukázky historického šermu. Folková muzika nebo kejklířská vystoupení. Vyvrcholením dne je večerní ohňová show.