Budova kulturního domu a obecního úřadu od svého vzniku neprošla výraznějšími opravami. „Technologie, které se tehdy používaly, už jsou dnes opravdu zastaralé. Jsme prakticky v nejhorší kvalifikační energetické třídě. Zateplení a nová okna by tak měly výrazně ovlivnit cenu za vytápění celé budovy," uvedl starosta Holštejna Martin Hájek.

V kulturním domě pořádají místní především plesy, různá setkání nebo se tam konají další kulturní akce. „Občas něco organizují hasiči nebo se tam třeba hrávají ochotnická divadla," přiblížil využití budovy Hájek.

Projekt za téměř jeden a půl milionu korun je momentálně ve fázi výběrového řízení. To končí pětadvacátého srpna. Jeho vítěz s opravami může začít ještě tento rok. „Počítám, že stavební práce budou trvat přibližně tři měsíce. Doufáme, že provoz kulturního domu neohrozí," podotkl starosta. Devadesát procent celkových nákladů pokryje dotace z operačního programu životního prostředí, zbytek doplatí obec.

Blížící se opravy nejsou jediné, kterých by se mohla budova dočkat. „Současné opravy jsou určitě dobrou investicí. Díky nim výrazně ušetříme za vytápění. Časem tak snad dojde i na rekonstrukci vnitřních prostor a zázemí pro pořádání kulturních akcí. Toho už se ovšem bude muset ujmout nové zastupitelstvo, které vznikne po podzimních volbách," uzavřel Hájek.

MARIE JAHODOVÁ