Starosta Habrůvky Martin Šimek jim je za jejich snahu vděčný. „Obec nemá zaměstnance, kteří by se práci v sadu mohli věnovat. Přitom sad si to rozhodně zaslouží. Je hezké sledovat, jak se do něj pomalu vrací život," říká Šimek.

Pět zakládajících členů sdružení získalo čtyřhektarový obecní sad do péče v době, kdy byl značně zpustlý. „Nikdo se o něj po mnoho let nestaral, a podle toho také vypadal. Byly v něm suché neprořezané stromy, popadané větve a prázdná místa po kdysi vykácených stromech. Navíc se v něm hojně rozrůstal akát," popisuje předseda občanského sdružení Jiří Fišer. V místě ovocného sadu kdysi bývala nelegální skládka odpadu. Na dobrovolníky proto občas vykoukla i stará pneumatika nebo zbytky stavební suti.

V loňském roce sdružení uspořádalo tři pracovní brigády, při nichž dobrovolníci odstranili nárosty náletových dřevin, posekli trávu a prořezali ovocné stromy. „Kromě práce v sadu jsme naplánovali i odborný seminář o letním řezu stromů a v sadu nainstalovali ptačí budky," říká Fišer. Do lepší kondice se jim zatím podařilo dostat asi tři čtvrtiny sadu, zbytek na svou obnovu ještě čeká.

Letos se dobrovolníci sešli zatím jenom jednou. V nejbližší době ještě plánují vysadit několik nových stromků. Předsedu sdružení trápí, že lidí, kteří chtějí pomáhat s údržbou Tyršova sadu, ubývá. „Začínalo nás chodit i přes dvacet, teď se scházíme zhruba v polovičním počtu. Je škoda, že všem to původní nadšení nevydrželo," přiznává Fišer.

S prací v sadu pomáhají také Habrůvečtí, kteří jsou momentálně bez práce. „Letos poprvé přiložili ruku k dílu a chválíme si to," říká muž. Kromě obce občanskému sdružení pomáhá i vedení Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, v níž se sad nachází. „Získali jsme od nich příspěvek na údržbu sadu i na zakoupení stromů a materiálů potřebných k výsadbě," doplňuje Fišer.

V Tyršově sadu převládají třešně, jabloně, hrušně a švestky. „Jsou to původní časem prověřené odrůdy, které jsou velmi chutné. Některé už jsou dost vzácné," říká Fišer. Ovoce, které v sadu vyroste, si mohou podle libosti sbírat místní. „Každý si přijde a natrhá tak, jak to kdysi bývalo běžné," dodává starosta Šimek.

VERONIKA MACHOVÁ