Pohled na kandidátky pro volby do obecních zastupitelstev nabízí další zajímavosti. Zájem o práci v zastupitelstvu má více lidí než před čtyřmi lety. Celkem na Blanensku kandiduje tři tisíce pět set pětapadesát lidí, což je téměř o dvě stě více než při minulých volbách. Průměrný věk je čtyřiačtyřicet let. Na kandidátkách přibylo žen – zatímco v roce 2006 jich bylo něco přes sedmadvacet procent, nyní tvoří z celkového počtu kandidátů osmadvacet a půl procenta.

Jsou dokonce i obce, kde sestavily kandidátku jen samé ženy. V Sebranicích ji nazvaly Ženy pro Sebranice – sdružení nezávislých kandidátů, v Ráječku Ráječkovské ženy – sdružení nezávislých kandidátů. „Poprvé jsme ženskou kandidátku sestavily při minulých volbách. Dvě z nás se dostaly do zastupitelstva. Letos do toho jdeme znovu a protože je v Ráječku méně kandidátek než před čtyřmi lety, tak doufáme, že bychom mohly mít v zastupitelstvu ještě větší zastoupení,“ uvedla Kateřina Martinková, která stojí v čele kandidátky. Tu tvoří patnáct žen různých profesí, studentky i důchodkyně. „Šly jsme do toho hlavně proto, abychom podpořily ženy v politice. Ale rozhodně nemáme nějaký feministický program zaměřený proti mužům,“ usmívá se Martinková. Ve volebním programu se zaměřují například na obnovu zeleně v obci, stavbu dětských hřišť či zachování pečovatelské služby.

V jednatřiceti obcích na Blanensku volby nebudou vůbec napínavé. Dali tam totiž dohromady pouze jedinou kandidátku, takže všichni, kdo kandidují, mají místo v zastupitelstvu jisté. Nepřekvapí to v malých vesnicích, kde žije jen několik desítek lidí. Jedinou kandidátku však má i městys Sloup s bezmála tisícovkou obyvatel. V čele uskupení Nezávislí – sdružení nezávislých kandidátů stojí Josef Mikulášek, který Sloup jako starosta vede už dvacet let.

„Dřív tady bývalo kandidátek více, ale postupně ubývaly. Před čtyřmi lety jsem oslovil ještě další lidi, aby byly kandidátky aspoň dvě, ale dostal jsem za to vynadáno, tak jsem to znovu nezkoušel. Lidé jsou tady asi spokojení nebo pohodlní. Někteří samozřejmě nadávají, ale když do ničeho nejdou, tak je to těžké,“ míní Mikulášek. Sám kandiduje znovu proto, že nechce odcházet uprostřed práce. „Máme v obci rozdělané akce za sto padesát milionů korun, tak přece nemohu v takové situaci odejít,“ vysvětluje. Sloupský starosta by se mohl po volbách stát i senátorem, do Senátu kandiduje za Věci veřejné. Zda by v případě zvolení dělal starostu i senátora, to zatím neřeší. „Něco bychom určitě vymysleli, třeba by byl v obci uvolněný místostarosta,“ do­dal.

Naopak nejvíce kandidátek dali dohromady tradičně v Boskovicích – na jedenácti kandidátních listinách figuruje téměř tři sta lidí. Co se týče přepočtu na obyvatele obce, tak jsou ovšem rekordmany v Habrůvce. Kandiduje tam každý sedmý člověk. Ve vesnici s tři sta šedesáti obyvateli totiž sestavili sedm kandidátek s dvaapadesáti jmény, před čtyřmi lety tam kandidovala jen čtyři uskupení. „Myslím si, že to není moc dobře. Máme sedmičlenné zastupitelstvo, takže kdyby se do něj z každé kandidátky dostal jeden člověk, budeme se asi těžko domlouvat,“ míní starosta Habrůvky Karel Kalandra. Důvodem obrovského zájmu o práci v zastupitelstvu je podle něj hlavně to, že lidé v obci mají rozdílné názory na podobu územního plánu.