„Výstava vychází z toho, že v Boskovicích žili společně obyvatelé různých vyznání. Vedle početné židovské komunity to byli a stále jsou evangelíci a katolíci. Především ale má být expozice důstojnou připomínkou významné osobnosti a místního rodáka kardinála Tomáše Špidlíka," vysvětlila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Podle ní projekt připravují již několik let. „Podle jihomoravské Centrály cestovního ruchu plánovaná expozice dokonce zapadá do koncepce cestovního ruchu kraje," doplnila Vítková.

Součástí výstavy budou například svaté obrázky, obrázky malované na skle, modlitební knížky, růžence, sošky, předměty z pouti. A také místnost, která bude představovat pracovnu kardinála Špidlíka, včetně předmětů, jimiž se obklopoval. „Dále tam chceme umístit panely o poutních místech v okolí. Jednu místnost plánujeme vybavit interaktivními prvky a audiovizuální technikou. V ní promítneme krátké filmy zaměřené na kardinála, jeho meditace, dokumenty o jeho životě a další," vyjmenovala Vítková.

Zřejmě v roce 2015

Kdy bude expozice hotová, se ale zatím neví. Boskovičtí počítají s rokem 2015. „Letos v říjnu chceme požádat o dotace z norských fondů. Nějakou dobu bude trvat, než se dozvíme, jestli jsme uspěli. Pak musíme vybrat dodavatele. Přesný termín dokončení se teď proto těžko odhaduje. Stavební projekt a architektonickou studii už ale máme připravené," vysvětlila Vítková. Pokud město dostane dotaci, zbytek potřebné částky přidá ze svého rozpočtu.

Boskovičtí kvůli přípravě nové expozice spolupracují s řadou institucí. Navázali dohodu o partnerství například s Centrem Aletti, Teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Biskupstvím brněnským, poutními místy Křtiny a Sloup, různými farnostmi, Maticí velehradskou, Gymnáziem Boskovice, boskovickou orelskou jednotou a dalšími. „Je za tím hodně práce a nesmírně si všech partnerství cením. Spolupráce bude spočívat v metodické pomoci, mohou nám půjčit nějaké exponáty, poskytnout rady přes církevní problematiku a podobně," sdělila Vítková.

KRISTÝNA ŽIVNÁ