Místo jednoho fotbalového hřiště tři nová. Pokud blanenští radní získají dotace, v Dolní Lhotě přibudou víceúčelové a dětské hřiště. Fotbalisté se ale budou muset spokojit s menší plochou.

V současné době hřiště v Dolní Lhotě každý víkend ovládá malá kopaná. Utkání sportovci odehrávají na ploše padesát krát třicet metrů. „Nové hřiště bude mít rozměry čtyřicet krát dvacet metrů. Ta šířka je pro hráče docela malá. Proto jsme se připojili ke stížnostem ostatních klubů,“ sdělil David Hruška z FC Dolní Lhota. Tento tým na hřišti trénuje jednou týdně, o víkendech tam pak odehrává zápasy.

Podle Michala Slavíčka z FC Pivrnec se na hřišti vystřídá dvě stě dvacet fotbalistů. „Je to vytížené hřiště. Kromě místních dvou týmů tu hrají i Blanenští,“ řekl Slavíček. I podle něj se fotbalistům nezamlouvá menší plocha pro hraní.
Leona Hušková z odboru investic a územního rozvoje blanenské radnice má však jasno. „Plánovaný rozměr hřiště je podle předpisů na malou kopanou,“ vysvětlila.

Další fotbalové týmy měly na radní jiné požadavky. „Nám šlo hlavně o to, abychom mohli dále hrát na hřišti s prosívkou, která šetří klouby. Právě kvůli tomu většina týmů do Dolní Lhoty dojíždí. Bez prosívky by mohly zůstat hrát kdekoliv v Blansku,“ pokračoval Slavíček.
V souvislosti s chystaným projektem se rozpoutala debata. Nakonec se však fotbalisté s blanenskými radními dohodli. Nové fotbalové hřiště bude tedy s prosívkou, ale menší. „Ale zase tam vznikne i hřiště s umělým povrchem, kam se přesuneme, pokud zaprší. Nebudeme tak muset hrát v bahně,“ je už spokojený Michal Slavíček.

Víceúčelové hřiště přivítají i dobrovolní hasiči z Dolní Lhoty. „My budeme rádi především za běžeckou dráhu. Potřebujeme totiž trénovat na závody,“ sdělil starosta hasičů Jiří Šupkégel.

S blanenskou radnicí byli kromě fotbalistů v kontaktu členové občanské aktivity či dolnolhotské maminky. „Kromě fotbalového a víceúčelového hřiště v Dolní Lhotě vznikne i hřiště dětské. Tam jsme zapracovali postřehy místních maminek,“ uvedla za radnici Hušková. Podle ní se tak děti mohou těšit na lanovou pyramidu, houpačky, kolotoč nebo prolézací domeček.

Celkové náklady na stavbu nových hřišť si vyžádají víc jak sedm a půl milionu korun. „Žádáme o pětimilionovou dotaci z regionálního operačního programu,“ podotkla Hušková.

Pokud projekt peníze nezíská, hřiště v Dolní Lhotě zůstane takové, jaké je. „Jsou totiž důležitější věci, které je potřeba vyřešit,“ dodala starostka Blanska Jaroslava Králová.