Podobně jako desítky dalších dětí přišla dívka v sobotu odpoledne do blanenského Dělnického domu na akci Drakoneček – Den her. Ten je v režii tamních skautů ze střediska Srdce na dlani. Na příchozí čeká celkem čtyřiadvacet stanovišť, kde plní různé úkoly. Od hraní mikáda s pexesem po páku, řádění na xboxu nebo střelbu z plastové pistole. „Akce je určená pro děti od šesti do čtrnácti let. Za splněné úkoly dostávají kartičky s razítkem. Takzvané dráčky. Za ně pak jezdí na maxi autodráze. Zatím stojí jedna jízda dvě kartičky. Později to budou tři a na závěr čtyři,“ vysvětluje Marek Navrátil z týmu organizátorů.

Na jednom ze stanovišť si děti mohou zajezdit také ze závodním RC modelem auta na dálkové ovládání. Cesta mezi kužely je stížená tím, že auto nemá zpátečku. „Při závodech jezdí auta i více než sto kilometrovou rychlostí. Zpátečka je zakázaná. Je to totiž nebezpečné,“ vysvětluje Vojtěch Sehnal z klubu RC Blansko.

O kus dál stojí na stole kolejiště s vlaky postavené ze stavebnice. „Pozor, pozor! A je to. Železniční neštěstí. Takto kdybyste nedávali pozor na dráze, tak za týden není s čím jezdit,“ komentuje snažení malých strojvůdců Bronislav Klein.

Obří autodráha v hlavním sále je dlouhá několik desítek metrů. Rozjezdit se však děti mohou i na menších. Závodním adrenalinem se nechávají strhnout i rodiče. „Někdy do toho dospělí vstupují hodně nahlas. Radí, vztekají se, ale hlavně fandí,“ směje se Navrátil.

U jedné z menších autodráh právě poráží maminku pětiletá Anita Kovaříková z Klepačova. „Vyhrála jsem. Mamka hned vyletěla z dráhy,“ říká pětiletá dívenka. Její bratr Dan na velké autodráze září a postupně se dostává do první desítky nejrychlejších jezdců.

Do finále, Velké ceny Blanska, postupuje šestnáct nejrychlejších. Pak si to ve vyřazovacím pavouku rozdají o první místo. Při jízdě může závodník dvakrát vylétnout z dráhy. Třetí kiks je konec. O postup se soutěží na dvě vítězné jízdy.

Finále startuje ve čtyři odpoledne a mezi velké favority patří také David Král z Blanska. Tomu se jako jedinému podaří v kvalifikační jízdě stlačit výsledný čas pod třicet vteřin. „Jo. Super!“ raduje se v cíli po nejrychlejší jízdě.

Formule, to je jeho. „V televizi sleduji formule pravidelně. Můj oblíbený jezdec je Sebastian Vettel z Ferrari. Jezdíme s tátou také na motokáry do Modřic. To mě moc baví,“ říká desetiletý hoch z Blanska.

A jeho recept na rekordní čas? „Musíš riskovat. Bez toho to nejde. Doma mám autodráhu, kde jsou auta jako přilepený. Tady vypadávají z dráhy. Kdo ale neriskuje, je bez šance,“ vysvětluje hoch, který loni skončil ve Velké ceně Blanska druhý.

Letos si o jedno místo pohoršuje. Před něj se ve finále dostává Tomáš Prudký a vítězný Dan Kovařík.