Každý ze závodník má na sobě zásahový oblek, přilbu a dýchací přístroj. Na trati přenášejí kanystry s vodou, roztahují hadice, buší palicí v hammerboxu, táhnou těžkou figurínu a převalují pneumatiku. Na závěr trati se závodníci musí dostat přes dvoumetrovou bariéru, vyběhnout kopec se složenou hadicí a po smotání další hadice protínají cíl. Většinou na pokraji sil pak klesají na připravenou žíněnku.

„Naše trať patří mezi ty náročnější, je spíš taková silová. Ukáže, kdo má natrénováno, a kdo na tom není až tak fyzicky dobře,“ hodnotí podmínky závodu Martin Novotný z pořádajícího sboru z Olešnice.

Jediným, kdo trať před hasičskou zbrojnicí probíhá v čase pod tři minuty, je několikanásobný šampion z SDH Rohatec na Hodonínsku Michal Skřivánek. „Jsem tady potřetí a nejhorší je ten výběh nahoru. Trať je silovka, ta pneumatika je dost těžká, kladivo se moc neodráží, je to opravdu těžké, ale tentokrát mi to sedlo,“ říká v cíli závodu hasič, který si v Olešnici připsal již padesáté vítězství v závodech TFA - Toughest Firefighter Alive neboli Nejtvrdší hasič přežije.

Spokojený je v cíli i Lukáš Mrnka z SDH Újezd u Uničova, který dosáhl času tři minuty a osmapadesát sekund. „Trať je sice krátká, ale tím, že silové disciplíny jsou hned za sebou, tak je náročná, hklavně ten kopec na konci. Chtěl jsem se dostat pod čtyři minut a to se povedlo, ale stále je co zdokonalovat,“ popisuje dobrovolný hasič.

Po poledni na trať olešnického závodu vybíhají i ženy. Je jich jedenáct a jako první jednotlivé disciplíny zdolává Hana Staňková, hájící barvy SDH Újezd u Uničova. Dosahuje času pod pět minut a v cíli je šťastná, protože v závodu poprvé bez pomoci zdolává dvoumetrovou bariéru. „Bariéru jsem doteď nedávala bez žebříku, takže je to tady pro mě rekord a jsem spokojená. Asi skončím někde na posledních příčkách, ale snaha byla,“ dodává usměvavá vzrůstem drobná hasička.

Její soupeřka Aneta Stratilová má náročnou trať před sebou a nervozita narůstá. „Cítím se sice připraveně, ale taková nesvá. Do první pětky bych se mohla vejít,“ svěřuje se s pocity závodnice z SDH Bělkovice-Lašťany na Olomoucku.

Ve druhém závodu Moravské ligy TFA v Olešnici nakonec mezi ženami vítězí Kateřina Vodičková z SDH Rokytnice nad Rokytnou s časem tři minuty a třicet sedm sekund. Mezi muži nad pětatřicet let je nejrychlejší Tomáš Máca z brněnské Slatiny, který trať zdolal za tři minuty a čtyři sekundy. Letošní ročník Moravské ligy TFA nabízí hasičům sedm závodů. Ten nejbližší se uskuteční v neděli 26. května v Trpíně na Svitavsku.