U vedlejšího stolu sedí nad pivem chlapi. Draní peří je jim totálně fuk. „Když jsem byla mladá a holka se chtěla vdávat, tak ve výbavě musela mít také dvě duchny a dva polštáře. A na to byla potřeba pořádná hromada peří. My jsme měli husy, takže se u nás dralo peří hodně. S babičkou a maminkou. Pomáhaly i děti," zavzpomínala šestasedmdesátiletá Marie Nezvalová z Chrudichrom.

V sobotu se v chrudichromském kulturním domě Nezvalová s necelou desítkou žen zapojila do draní peří. To pořádal už podruhé tamní spolek Chrudichromský šípek. „Chtěli jsme připomenout starou tradici a udělat pohodové setkání lidí. U draní peří se scházeli členové rodiny, sousedé, povídalo se. Byla legrace a vzpomínalo se na různé historky z dětství," uvedla za organizátory akce Radomíra Měkutová. Sobotní draní peří podbarvilo vystoupení nevidomého hudebníka Radka Žaluda.

Loni nadrali podle Měkutové necelých pět deka peří z jedné husy. „Z loňska nám zbyla ještě spousta peří. Stejné množství jako před rokem se nadralo i letos. Na polštář to ještě není," usmála se Měkutová.

Občanské sdružení Chrudichromský šípek vznikl před dvěma lety. Podle jedné z jeho zakladatelek Ivy Unčovské se snaží postupně mapovat historii obce. Má za sebou výstavy fotografií a další kulturní akce. Vydalo také Šípkovou kuchařku a Omalovánky z Chrudichrom. „Teď sbíráme oblíbené vánoční recepty místních hospodyněk. A na příští rok chystáme setkání pamětníků," upřesnila Unčovská.