VÁŽENÍ ČTENÁŘI, DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM.

Černohorští předevčírem diskutovali o ceně vodného, stočného proto, aby se sešli za měsíc znovu. Bouřlivé jednání se starostou a představiteli Svazku vodovodů a kanalizací či Vodárenské akciové společnosti vyprovokovala petice s více jak pěti sty podpisy. Černohorští chtějí vědět, proč je cena vody v městysu třetí nejdražší v republice. Dále požadují odkrýt detaily hospodaření Svazku vodovodů a kanalizací a přejí si ze svazku vystoupit.

Autorem petice je majitel Pivovaru Černá Hora Jiří Fusek. „Jako každý člověk mám právo vědět, z čeho se skládají náklady, jaké jsou jednotlivé položky, o kolik cena vody poroste. Jediné, co jsem se dozvěděl, je to, že musíme být solidární. Já jsem pro každou solidaritu, ale chci vědět, za co platím, kolik, komu a proč to platím,“ byl rozhořčený Fusek. Uspokojivou odpověď při diskusi předevčírem nedostal.

Pro Černohorské a obyvatele dalších osmdesáti obcí, ve kterých svazek hospodaří, se cena vodného a stočného navýšila na sedmdesát jedna korun a třiatřicet haléřů. Některé obce jako Černá Hora by mohly však za vodné a stočné platit nižší částku.

„Rozdíl mezi tím, co se v Černé Hoře vybere na nájemném a spotřebou, je plusový,“ vysvětlil černohorský starosta a zároveň člen svazku Bohumil Hlavička s tím, že některé obce jsou naopak ve ztrátě. Nemohly by si tak dovolit investovat do obnovy vodovodů, kanalizací či čistíren odpadních vod. Přitom musí splňovat podmínky Evropské unie.

K solidaritě se vyjádřila při diskusi žena, která neuvedla své jméno. „Žila jsem na samotě, jezdila prát prádlo do Černé Hory k rodičům, vodu jsem brala z rybníku. A nemyslím si, že by tehdy na mě měl někdo doplácet,“ sdělila.

Podle ředitelky boskovické divize Vodárenské akciové společnosti, která vodu v regionu zajišťuje, je vodné a stočné vysoké z dalších důvodů. „Okres Blansko se vyznačuje tím, že má roztroušenou vodovodní síť. Přitom na jednom místě se nachází méně lidí a firem než ve velkých městech. Denně přemýšlíme, jak ty náklady snížit,“ přiblížila ředitelka Miloslava Soldánová.

Starosta Hlavička upozornil, že pokud si Černohorští budou zajišťovat služby sami, zaplatí za vodné a stočné méně peněz. Ovšem pouze v případě, že nebudou šetřit na nutné opravy. „Pokud vystoupíme ze svazku a budeme chtít šetřit na rekonstrukci kanálů a vodovodů, vychází mi, že bychom museli za vodu zaplatit osmdesát pět korun,“ řekl Hlavička. Ten je přesvědčen, že cena vody na Blanensku je sociální cenou, jak nařizuje stát.

„V rodině, která má příjem tři tisíce šest se třicet tři korun na osobu za měsíc, by neměla sociální cena překročit pět procent. A to je sto osmdesát dva korun za osobu na měsíc. U nás máme nákladovou cenu na osobu sto padesát korun na měsíc. My nedosahujeme ani horní hranice toho, co je sociálně únosné,“ sdělil Hlavička s tím, že denně každý člověk z Blanenska zaplatí za vodu pět korun a padesát haléřů.

Člen občanského sdružení pro Černou Horu Richard Sladký přítomné informoval. „Pokud by lidé chtěli o vystoupení ze svazku rozhodovat, mohou sepsat podobný dokument, jako je petice. Když ta splní podmínky, rozhodnou pak v referendu,“ sdělil. Diskuse se v Černé Hoře rozpoutá znovu za měsíc. Tamní lidé totiž mají pocit, že nedostali odpověď na všechny otázky.