Lidé se v Černé Hoře sešli mimo jiné proto, aby společně odstartovali letošní turistickou sezónu. „Jde už o sedmý ročník tohoto oficiálního setkání. Ve spolupráci s pelhřimovskou agenturou Dobrý den se vždy zároveň snažíme o nějaký netradiční rekord. Letos jsme se tedy zaměřili na předměty, jejichž název začíná na písmeno P," vysvětluje organizátor akce Jiří Kučera.

S minimálně pěti takovými předměty se sčítající komisi nahlásilo necelých pět set lidí. „Dvě stě padesát z nich si nechalo započítat ponožky, přes dvě stě peníze a přes sto šedesát placatici. Ale nezřídka se objevil třeba prezervativ," usmívá se Kučera.

Vysoká návštěvnost podle něj potvrzuje, že Blanensko je turistickým regionem. „Potěšilo nás, že dorazili i v docela nepříznivém počasí. Blanensko nevyhledávají pouze místní turisté, ale rádi k nám jezdí i přespolní. Láká je příroda Moravského krasu, ale i hrady, zámky a městské památkové zóny," připomíná organizátor.

Začátek sezóny i letos souvisí s prvním nakrojením turistického salámu. „Podobný rituál se nabízí. Neměli bychom zapomínat, že tuto potravinu vynalezl Kašpar Krása Blanenský," připomíná slavného rodáka Kučera.