Míří na zahájení turistické sezony v Moravském krasu. Stejně jako v předchozích ročnících se účastníci pokusí získat zápis v České knize rekordů. „Letos se jedná o rekord v největším počtu lidí, kteří mají něco takzvaně na háku,“ vysvětluje komisař Miroslav Marek z agentury Dobrý den, který dohlíží na správnost pokusu.

Akci pořádají města Blansko a Boskovice společně s černohorským pivovarem. „Při prvním ročníku jsme pokořili rekord, který už existoval. V následujících letech jsme vždy vymysleli originální disciplínu. Ta musí vždy obsahovat slovní hříčku,“ vzpomíná za pořadatele Jiří Kučera.

Pivovarský dvůr je z velké části zaplněný. Lidé si pochutnávají na klobásách i pivě. K poslechu hraje regionální country kapela Prak. „Vynechal jsme snad jenom jeden ročník. Byl jsem tady i tehdy, když nádvoří zasypalo půl metru sněhu,“ říká Petr Lux, který dorazil na kole z Boskovic. S sebou má hák, s jehož pomocí své kolo obratně nadzvedne.

Někteří z účastníků pojali téma velkolepěji. Například šestičlenná skupina z Rájce. Na háčcích drží dva metry dlouhý proužek z vlny. „Přišli jsme pěšky z Hořic. Účastníme se již počtvrté. Každý rok volíme jinou trasu,“ svěřuje se mluvčí skupinky Radka Nechutová.
V půl třetí utichá hudba a pohledy přítomných se soustředí na jeviště. Pořadatelé zahájí turistickou sezonu a vyhlašují výsledky. Do Černé Hory dorazilo 752 lidí a jednadvacet psů, kteří měli něco na háku. Komisař počet potvrdil a schválil nový rekord.

Poté organizátoři rozdali ceny za nejoriginálnější splnění úkolu. Jednu z nich si odnesla dívka s nejmenším háčkem. Měřil pouhý jeden milimetr.