Hlavní ulici městyse lemují desítky stánků. Je libo domácí sýr, perníčky, výrobky z ovčí vlny nebo nějaký šperk? Všechno je tu k dostání. „Já nabízím různé druhy koření. Jezdím sem prodávat každý rok, ale letos mám horší místo než obvykle. Za rok to snad bude lepší," říká stánkař Radek Jelen ze Svitávky.

Hlavní cíl mnoha návštěvníků Pivní pouti je však jasný. „Kde tady točí to pivo?" ptá se jeden z nich. „Všude!" dostává se mu odpovědi z úst už poněkud veselejšího účastníka. Zlatavý mok jim na Pivní pouti natočí z některé ze sedmdesáti píp. „Na výběr mají ze čtrnácti druhů piv. Jedno z nich jsme přímo zde také nově pokřtili," říká hlavní organizátor akce Jindřich Lukášek.

Plné nádvoří

Nejen za pivem ale na nádvoří černohorského pivovaru proudí davy lidí. Velkým lákadlem je také hudební program. Při vystoupení Tomáše Kluse s kapelou je nádvoří téměř celé zaplněné. „Mě sem přilákal právě Tomáš Klus, jeho písničky poslouchám i doma. Pivo si občas dám, ale to si můžu dát i jinde než na Pivní pouti. Tomáše Kluse na živo ale jinde jen tak neuslyším. I ostatní kapely, které tady dnes zahrají jsou fajn. Těším se třeba i na Monkey Business," povídá Martina Filoušová, která do Černé Hory přijela s kamarádkami z Brna.

To účastník David z Blanska přijel do Černé Hory právě kvůli pivu. „Jezdíme sem s kamarády každý rok a ochutnáváme jednotlivá piva a pak se hádáme, které je nejlepší," směje se pivař s tím, že dnes se jako řidič obětovala jeho manželka. „Večer pro nás zase přijede, máme to vždycky jako takovou pánskou jízdu," říká muž.

Program i pro děti

Komu hudební program ani popíjení piva nestačí, může zajít na exkurzi po pivovaru nebo do muzea pivovarnictví. Také si může zasoutěžit ve stolním fotbálku nebo zajít do prostor výletiště na divadelní představení nebo na vystoupení country kapely. I děti si však na Pivní pouti přijdou na své. Na černohorském náměstí před tamní radnicí se mohou vydovádět třeba na autodromu nebo na kolotoči. Pro odvážnější účastníky jsou pak nachystané vyhlídkové lety helikoptérou nebo projížďky vznášedlem. „Kolik se zatím vytočilo piv ani kolik přišlo platících návštěvníků zatím nevím, spočítané to budeme mít až na začátku příštího týdne. Počasí ale vyšlo naprosto skvěle a to to přitom ještě ráno vypadalo, že bude pršet," pochvaluje si Lukášek.