V posledním čísle tamního zpravodaje i na internetových stránkách městyse se v minulých dnech objevila nejnovější kalkulace všech položek, které by Černá Hora musela platit při a po vystoupení ze Svazku. Výčet Svazek zpracoval na žádost černohorské ČSSD a těch obyvatel městyse, kteří stále stojí o samostatný provoz vodovodu a kanalizace.
„Máme vlastní zdroj vody, vrt, který leží na katastru Černé Hory, i čistírnu odpadních vod společnou s Bořitovem. Přitom za odběr z vlastního zdroje vody i za čištění vody platíme Svazku a tyto peníze se pak rozdělují ještě dalším obcím. Kdybychom se oddělili, byla by cena vody možná o pár korun vyšší, ale hospodařili bychom sami a měli více peněz a prostoru na rekonstrukce vlastních sítí," přiblížil předseda černohorské ČSSD Miloš Bílý a narazil tím na to, že větší obce z vlastních zisků dotují ty menší a zpravidla ztrátové.
Podle účtu zpracovaného Svazkem by Černá Hora musela jednorázově zaplatit přes devět miliónů za oddělený majetek, asi devět set tisíc jako doplatek spoluúčasti na úvěrech a zatím nevyčíslenou částku za náklady vniklé vystoupením. Navíc by městys ročně platil přes osm miliónů korun za samostatný provoz a také si musel vytvářet vlastní rezervu.
„Podle mého názoru je proto vystoupení ze Svazku hodně neekonomické. Ani si nedokážu představit, z čeho bychom to nyní zaplatili. Už splácíme další tři úvěry na jiné projekty a zatěžujeme rozpočet tak, že si nemůžeme dovolit nic dalšího. Pokud bychom vystoupili ze Svazku a vzali si další úvěr jen na vyplacení, zbrzdíme tím rozvoj obce na dalších pět let. To nemluvím o vytváření rezervy, kterou musíme mít na případné opravy vedení. Do žádných větších akcí bychom se samostatně ani nemohli pustit," míní starosta Černé Hory Ondřej Měšťan.
Tvrdé podmínky?
Miloš Bílý si však myslí, že je pro Černou Horu nejlepší si majetek spravovat samostatně. Nelíbí se mu však, proč má v případě vystoupení městys zaplatit tolik peněz a přitom přijít o majetek na vlastním území. „Výhodnější podmínky k vystoupení byly před těmi třemi roky v době referenda, kdy jsme měli všechno samostatně. Nyní jsme propojení s Bořitovem, a pokud nechceme přijít o zdroj vody a čistírnu, museli bychom vystoupit ze Svazku jen společně. Vyúčtování mělo ukázat, jaké máme možnosti. Podle mě je ale zkreslené tak, aby nejlepší možností bylo ve Svazku zůstat. Podmínky pro oddělení jsou totiž příliš tvrdé a my zrovna pátráme po tom, jestli je vůbec legálně možné přijít tímto způsobem o všechny důležité části sítě," vysvětlil Bílý.
Stanovisko Bořitovských se Blanenskému deníku Rovnost zatím nepodařilo získat. Starosta Břetislav Tesař je na dovolené a místostarosta Jiří Kovář se za něj k tomuto tématu vyjadřovat nechce.
Černá Hora společně s Blanskem a Boskovicemi drží celý Svazek vodovodů a kanalizací v plusu. „Většinou je to tak, že si obce nechají postavit čistírnu a nové potrubí a pak se chtějí oddělit. Bez členství ve Svazku si ale ani ty výdělečné nikdy nemohou dovolit větší investice do oprav vodovodu nebo kanalizace," namítl předseda Svazku vodovodů a kanalizací Blansko Jiří Crha.