Staré stromy, popadané větve a klestí by měly brzy nahradit mladé dřeviny a zelenající se nová tráva. Úpravy, které odstartují v srpnu, potrvají až do května příštího roku.

Od konce letních prázdnin tak musí Černohorští počítat s tím, že se Pasekou neprojdou tak, jak byli zvyklí. „Důvodem je kácení stromů a těžba dřeva, což může být nebezpečné. Park bude ale stále zčásti přístupný, protože úpravy uděláme postupně,“ nastínil starosta Černé Hory Ondřej Měšťan.

Park nelze úplně zavřít také kvůli tomu, že tudy vede přístupová cesta k černohorskému zámku a domovu důchodců. „Lidi upozorníme na to, aby dávali pozor a řídili se pokyny pracovníků firmy, která bude mít rekonstrukci na starosti,“ doplnil Měšťan.

Náletové dřeviny v parku nahradí původní a odolnější stromy, jako jsou buky, duby nebo lípy, ale i jehličnany. Vysázením tradičních rostlin chtějí Černohorští na Pasece dosáhnout přírodní stability. „Popraskané větve a staré stromy už ohrožovaly bezpečnost lidí,“ zdůvodnil starosta. V parku je nyní hlavně hodně akátů. „Ty tam nemají co dělat,“ zhodnotil situaci Michal Novák, ředitel firmy, která má úpravy na starosti. Až bude v pořádku zeleň, chce vedení městečka v parku opravit i lavičky a cesty.