Volby v Letovicích vyhrála s přehledem Občanská iniciativa v čele se starostou Radkem Procházkou. Ten získal od voličů nejvíce hlasů ze všech kandidátů. Přesto předal včera na ustavujícím zasedání zastupitelstva své žezlo. Spolu s dalšími třinácti zastupiteli zvedl ruku pro Vladimíra Stejskala (ODS). Ten dosud působil v Letovicích jako místostarosta. Po povolebním bouřlivém vyjednávání si role s Procházkou prohodili.

Exstarosta Radek Procházka bere včerejší verdikt jako porážku. Nedalo se však podle něj nic dělat. Se svou stranou vytěžili maximum. „Přestože voliči nějak rozhodnou, vyjednávání může dopadnout jinak. Vítězové jsou poražení,“ sdělil hned po ukončení ustavujícího zasedání. Občanské iniciativě, kterou volilo přes patnáct tisíc lidí, dokonce hrozilo, že bude mimo hru. „Při vyjednávání se dvakrát stalo, že se většina spojila proti nám. Několikrát jsem jednali s ČSSD, oni se ale náhle z mně neznámých důvodů spojili s jinými stranami a uvedli, že s námi už vyjednávat nebudou,“ popsal čerstvý místostarosta s tím, že Občanská iniciativa nechtěla zklamat voliče, tak musela dělat kompromisy. Procházku konečný výsledek mrzí.

Mezi Procházkou i Stejskalem to při jednáních vřelo. Nyní mají vést město společně. „Za tím, co se stalo, uděláme tlustou čáru a musíme k sobě najít cestu. Oběma nám jde o blaho města,“ sdělil novopečený starosta Stejskal s tím, že nyní dají dohromady programové prohlášení na nové volební období, sestaví rozpočet a pustí se do dalších povinností. V jaké oblasti bude každý z nich působit, to ještě není jasné. „Na svých kompetencích se tento týden s panem místostarostou domluvíme," řekl Stejskal s tím, že nadále bude zastupovat město ve Svazku vodovodů a kanalizací. "Dělal jsem to dva roky a myslím si, že je za mnou vidět kus práce,“ dodal Stejskal. V čele města se bude dále snažit o to, aby na všechny akce získal co nejvíce peněz z jiných zdrojů, než je kasa města. I podle Stejskala výsledek jednání dokázal, že ve volbách je vše možné. „Předtím jsem se obával, že budu vyklízet na radnici stůl,“ podotkl.

Druhý místostarosta Bohuslav Kuda (KDU–ČSL) byl vyřazen ze hry. Nedostal se ani do rady. Letovice vedl už od roku 1993. „V těch tří týdnech vyjednávání to vypadlo téměř každou hodinu jinak. Věřím, že nová rada bude dbát o blaho Letovic. My zastupitelé budeme rozhodovat,“ sdělil s tím, že protože dosáhl důchodového věku, bude se věnovat svým koníčkům.V Le­tovicích tak zasedne jediný místostarosta.

Dva místostarostové byli v Letovicích podle Procházky potřeba. „Nebylo to místo navíc. Minulé období bylo náročné na projekty, potřebovali jsme víc lidí,“ vysvětlil.

V radě nyní zasedl kromě něj za Občanskou iniciativu ještě Michal Bula, za ODS tam jsou kromě starosty Stejskala ještě Jan Královec a Petr Janoušek. Dále Jaroslav Chloupek za Starostové a nezávislí a Petr Novotný za Top 09. Poslední dvě strany vyměnila Iniciativa za své další dva mandáty. „Tito koaliční partneři nás totiž podporovali od začátku,“ podotkl Procházka.

V opozici jsou KDU – ČSL, KSČM a ČSSD. „Veškeré plány, které budou ku prospěchu města, podpoříme, ale nepodpoříme ty, které budou proti zdravému rozumu,“ uvedla Daniela Ottová z ČSSD.