Její součástí je čtyřnohý robot SPOT, robotické systémy a drony. „Roboty jsou testovány pro průzkum terénu a záchranu osob po katastrofách. V obecnějším smyslu pro pohyb v obtížném a dopředu neznámém terénu,“ řekl Deníku vedoucí týmu Tomáš Svoboda.

Klíště. Ilustrační foto.
Objev z Brna: vědci znají lidské protilátky na zákeřnou klíšťovou encefalitidu

V Moravském krasu se připravují na zářijové finále soutěže DARPA Subterranean Challenge. Tu pořádá a štědře dotuje agentura amerického ministerstva obrany. Český tým do něj postoupil v konkurence světových univerzit a vědeckých institucí jako jeden z osmi.

„Při soutěži mají týmy robotů za úkol v neznámém prostředí během jedné hodiny identifikovat a přesně lokalizovat co nejvíce objektů, jako jsou osoby, telefony, batohy, stejně jako odhalit unikající plyn,“ dodal Svoboda.

Poznatky využité v soutěži podle něj najdou uplatnění při časově kritických obranných i civilních operacích typu „vyhledej a zachraň“. „Nebo při misích vyžadující velkou míru autonomie a odolnosti proti neobvyklým situacím, například v kosmickém programu,“ doplnil odborník. Reportáž z testování speciální techniky v Býčí skále přinese Blanenský deník Rovnost čtenářům v pátek.