Starosta Bukoviny nyní na stavbu shání dotace. „Na jaře už chceme začít prostory školy rozšiřovat. Dětí totiž bude stále přibývat, navíc je problém se záchody, které nevyhovují novým hygienickým požadavkům,“ upřesnil starosta Jiří Hynšt s tím, že škola je stará zhruba sto let.

Bukovinští tam udělali nejnutnější opravy v devadesátých letech. Na jaře budovu čekají další úpravy. V obci totiž chybí místo, kde se lidé mohou scházet. S touto námitkou se tak obraceli i na starostu. „Máme velmi malou zasedačku, do které se vejde asi patnáct lidí. Pokud jich přijde víc, nemají si kam sednout. Potřebujeme kulturní dům, ale obec s pouhými tři sta padesáti obyvateli si jej nemůže dovolit. Rozhodli jsme se tak přistavět ke škole i společenskou místnost,“ pokračoval Hynšt.

Tuto vizi vítá třeba Hana Kubicová, která v Bukovině bydlí. „Jsem za to ráda. Nemáme se kde scházet, ve škole jsou jen dvě malé třídy a v obchodě, kde vznikl prostor pro maminky s dětmi, se nedá sportovat ani vést žádné kroužky. Vejde se tam pět dětí s rodiči a už je plno,“ popsala situaci Kubicová. Podle ní se lidé z obce snaží tamní život zkulturnit. Jejich plány však často ztroskotají. „Jedna paní chtěla u nás vést třeba kurzy angličtiny, ale nebylo kde,“ podotkla.

Více prostoru ve škole uvítá také ředitelka Jana Havelková. Podle ní tam dochází dvaatřicet žáků. Ti se učí ve dvou třídách. „V nové multifunkční místnosti by fungovala družina, dále zájmové kroužky, jako třeba angličtina či keramický kurz. Zájmové kroužky by pak mohli navštěvovat i lidé z obce,“ řekla ředitelka.

Přístavba bude stát asi tři miliony korun. Pokud se vedení Bukoviny podaří získat dotace, pokryjí většinu této sumy.

Stavba čističky

V souvislosti se stavbou vznikne u školy ještě čistírna odpadních vod, která spolkne dalších tři sta tisíc korun. „V současnosti vyvážíme jímky, což je nevyhovující. Auta, která pro odpad přijíždějí, tam navíc mají problematický nájezd. Na čističce chceme začít pracovat příští rok zhruba v květnu,“ dodal starosta Hynšt.

Bukovinští mají další plány. Chtějí koupit také část zahrady, která leží poblíž školy, aby tam postavili sportoviště. Tuto sportovně-kulturní část obce mají začít vylepšovat do roku 2014. Vše ale opět záleží na penězích.