Bukovinští se s problémy potýkají už několik let. Jakmile v létě delší dobu neprší, musí vodou začít intenzivně šetřit. V obci navíc přibylo obyvatel, takže její spotřeba ještě vzrostla. „Hlášení, že lidé musí šetřit vodou, se opakuje skoro každé léto. My máme doma naštěstí vlastní studnu, takže se nás to nedotýká, ale třeba babička a sousedé s tím problém mají a určitá omezení pociťují," řekla Kateřina Ondráčková z Bukoviny.

Vodovod patří Bukovině, ale jeho provozovatelem je obec Bukovinka. Vodovody jsou od devadesátých let pro obě obce společné. „V minulosti jsme se snažili vyhloubit zkušební vrt, ale nevyšlo to. Usilujeme o získání dotací na vybudování vlastního zdroje vody, ale zatím bezúspěšně, naše snaha vždy na něčem ztroskotá. Nicméně nechceme se oddělit od společného vodovodu s Bukovinkou," uvedl starosta Bukoviny Jiří Hynšt.

Až do odvolání tak musí lidé vodou v obci šetřit. Jinak by totiž mohla Bukovina zůstat úplně na suchu. „Samozřejmě nemůžeme důsledně ohlídat to, jestli si někdo na svém pozemku nenapustí bazén. Ale spoléháme na ohleduplnost lidí, jsme všichni sousedé," dodal starosta.

MARTINA SPOUSTOVÁ