„Přístroj umožní rychlé testování veškerého personálu, ale i klientů domova v případě podezření na šíření nákazy,“ uvedl náměstek primátorky Robert Kerndl.

Vyhodnocení vzorku trvá dvanáct minut. Ti, kdo budou mít test pozitivní, půjdou do karantény a podstoupí tradiční laboratorní test. Testovací přístroj stojí dvacet tisíc korun, testovací sada přijde na 312 korun. Vybavení si pořídí domovy důchodců z vlastních peněz.

Na očekávanou podzimní vlnu nákazy se připravuje i Fakultní nemocnice Brno. Na Klinice infekčních chorob je nyní připraveno padesát tři lůžek. „V případě potřeby jsme připravení kapacitu ještě zvýšit,“ ujistil mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Brňané dnes mohou podepsat petici za záchranu Moravské Amazonie.
Lidé se snaží zachránit Moravskou Amazonii. V centru Brna podepisovali petici

Ochranné pomůcky proti nákaze se tento týden objevily ve schránkách důchodců. „Balíček už dorazil, roušky jsem dostala dnes ráno,“ řekla Anna Nechanická z Brna.

Na jižní Moravě začala Česká pošta s doručováním v úterý, všechny ochranné pomůcky dodá nejpozději v pátek. „Pokud člověk obálku s ochrannými pomůckami nedostane, může si od pátku na pobočce České pošty vyzvednout náhradní,“ uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Poštovní doručovatelé roznesou celkem 1,5 milionu roušek a 300 tisíc respirátorů na 300 tisíc adres v Jihomoravském kraji.