„Využili jsme nabídky distribuční společnosti, která tyto projekty zajišťuje. Je to výjimečná věc, která zpestří náš běžný program. Uvidíme, jaký na to bude mezi lidmi ohlas. V případě jejich zájmu budeme v podobných projektech pokračovat," uvedl vedoucí boskovického kina Tomáš Marvan.

Zánik Pompejí z Britského muzea je první výstavou, kterou známé muzeum přinese v HD obrazovém rozlišení do kin. Natáčelo se v prostorách muzea letos v červnu.

Výstava i záznam její komentované prohlídky přiblíží domovy a životy starověkých Římanů, kteří obývali rušné a prosperující Pompeje a přímořské městečko Herkulaneum těsně předtím, než obě místa v roce 79 pohřbil výbuch Vesuvu. Diváci tak navštíví třeba tehdejší dům s rozlehlým atriem, kuchyní, obývacím pokojem, salónem a zahradou.

„Ve společnosti vědců a odborníků si prohlédnou sádrové odlitky lidí zachycených díky sopečnému žáru i předměty jejich denní potřeby. Například detailně propracované šperky, sochy, mozaiky, kuchyňské náčiní, dětskou kolébku, nábytek, a dokonce potraviny včetně nedotčeného bochníku chleba," láká plakát na výstavu. Vše bude doplněné dobovou hudbou, poezií i krátkými filmy z dnešních Pompejí a Herkulanea.

Zánik Pompejí z Britského muzea je možné vidět jen v několika kinech v České republice. Diváci v Boskovicích za vstupné zaplatí dvě stě padesát korun.