Krabice s džusem porostlé plísní. Na takové zboží narazil v boskovickém Kauflandu jeden ze zákazníků. Zboží si natočil na mobil. Do supermarketu se nyní chystají na kontrolu inspektoři. Ti objevili letos na Blanensku problémy už ve dvou dalších obchodech. V Kauflandu v Blansku kvůli tomu zakázali prodej pětadvaceti kilogramů sýra a v Albertu na druhém konci města objevili maso s uměle prodlouženou trvanlivostí.

Boskovický Kaufland je otevřený od letošního února u už má problémy. Jeden ze zákazníků krabice s džusem porostlé plísní objevil na zemi u regálu se zbožím. „Do Kauflandu chodím tak čtyřikrát týdně. Když jsem si chtěl koupit džus a díval se na jeho cenu, všiml jsme si, že vršky od krabic jsou polámané a je tam plíseň. Nahnědlé banány, které nejsou trvanlivé, bych přešel, toto ale bylo moc. Natočil jsem tedy plesnivé krabice na mobil a záznam poslal televizním reportérům," popsal muž z Boskovic, který si však nepřál zveřejnit své jméno. Redakce jej zná.

Na řadě inspektoři

Video se pak dostalo na stůl pracovníků Státní zemědělské potravinářské inspekce. Ti případ prověřují. „Podle záznamu z videa měly krabice s džusem utržená točitá víčka a byly porostlé plísní. Ta je zdraví škodlivá. Záleží ale na tom, kolik by takového nápoje člověk vypil a v jaké by byl kondici. Takové zboží každopádně nemá na pultu co dělat," uvedl mluvčí inspektorů Pavel Kopřiva.

Podle něj se inspektoři do Boskovic chystají na kontrolu. Kauflandu tak hrozí pokuta. „Vždycky musíme prověřit, kdy a na jakém místě k provinění došlo a také o jaký výrobek se jednalo. Inspektorům tedy ještě zbývá jej identifikovat," pokračoval Kopřiva s tím, že výše pokuty záleží na míře provinění. Stát může obchodní společnosti vyměřit maximálně tři miliony korun.

Plesnivé krabice stály v Kauflandu čtyři. Tvrdí to mluvčí supermarketu Michael Šperl. „Krabice měly natržená hrdla a ihned jsme je odstranili. Na místě je nenašel ani redaktor, který k nám přijel reportáž natočit," řekl mluvčí s tím, že pracovníci supermarketu nevědí, jak k poškození krabic došlo. Vedení firmy je navíc nechalo proškolit, aby zavčas nejrůznější poškození rozeznali.

Změna trvanlivosti

Supermarkety na Blanensku však měly s dodržováním pravidel problémy již dřív. Letos v polovině února zjistili závady inspektoři při kontrole v blanenském Kauflandu a Albertu. „V Albertu v Nádražní ulici našli krájenou debrecínskou pečeni označenou nesprávným datem použitelnosti. Podle výrobce ji měli zákazníci spotřebovat do jedenáctého února, v obchodě ji ale označili datem o pět dní pozdějším. V Kauflandu zase inspektoři zabavili přes dvacet kilogramů sýra," sdělil za státní zemědělskou a potravinářskou inspekci Kopřiva.

I na nakrájených sýrech byla uvedená doba delší spotřeby, než tomu bylo ve skutečnosti. Navíc ve zprávě inspektorů se píše, že sýr Paladin prodávali prodavači v den kontroly s již prošlým datem. Oba případy tak míří do správního řízení.

Podle mluvčího Kauflandu Šperla byly sýry v pořádku. „Sýry byly pouze špatně olepené etiketou, což navíc dělá přístroj. Rozhodně to nebyl úmysl," hájí supermarket.