Klasičtěji založení milovníci hudby by si určitě neměli nechat ujít představení opery Rusalka pod širým nebem. Měsíčku na nebi hlubokém a další árie ze světoznámé opery se ponesou už v pátek boskovickým zámkem a jeho blízkým okolím. Jeviště bude stát přímo v zámecké zahradě. „Brány zámku se návštěvníkům otevřou v sedm hodin večer, ale samotné představení začne až o hodinu později. Jedná se o jedinečnou akci obrovských rozměrů. Umělce na jevišti bude živě doprovázet více než čtyřicetičlenný orchestr pod taktovkou Martina Peschíka. Kromě nich je do celého představení zapojeno dalších šedesát lidí,“ řekla Iva Jonášková ze správy boskovického zámku s tím, že hlavní roli Rusalky ztvární Jitka Burgetová z pražské Státní opery. Scéna i orchestřiště budou zastřešené, takže se bude hrát za každého počasí. Návštěvníci dostanou pro jistotu pláštěnky. Akci zakončí ohňostroj.

V Boskovicích to bude žít i v sobotu a v neděli. Po několika ročnících se tam totiž ze Skalice nad Svitavou přesouvá dvoudenní Festiválek bez bojů a válek. „Největší hvězdou sobotního dne bude určitě brněnská skupina Čankišou. Kromě ní ale v boskovickém letním kině zahraje i mnoho dalších zajímavých kapel, například ukrajinská kapela Zapaska,“ řekl programový ředitel festivalu Jan Nádvorník. Kromě koncertů čeká diváky také bohatý doprovodný program, čajovna s vodními dýmkami a další odpočinkové aktivity. Program začíná v sobotu od půl druhé v letním kině, v neděli od tří hodin před zámeckým skleníkem.

Jedinečnou možnost nahlédnout do zákulisí předpovědi počasí budou mít v sobotu návštěvníci meteorologického radaru na kótě Skalky u Benešova. Od devíti do třinácti hodin je tam budou provázet odborníci z Českého hydrometeorolo­gického ústavu. „Den otevřených dveří pořádáme v radaru už několik let. Lidé si tu mohou stavbu prohlédnout, vystoupat do výšky třiceti metrů na její vrchol a dozvědět se něco o tom, k čemu vlastně radar slouží,“ přiblížil vedoucí radarového oddělení Českého hydrometeorolo­gického ústavu Petr Novák.

Pro změnu do období baroka zavedou v sobotu a v neděli zájemce na rájeckém zámku. Nádvoří ožije dobovým jarmarkem, zavoní trdelníky a medovina, chybět nebudou ani stánky s tradičními řemesly. Nádvoří obklopí vojenské ležení z časů třicetileté války. V interiérech zámku se návštěvníci setkají se samotným zámeckým pánem v jeho šermírně, stanou se svědky svatby nebo uvidí ukázky dobového tanečního umění. O historii a zajímavostech zámku popovídají průvodci v kostýmech.

Dálkově řízené modely letadel a vrtulníků budou vévodit již třiadvacátému ročníku modelářské Show Malá Haná, která se koná v sobotu od deseti do sedmnácti hodin na polním letišti mezi Sudicemi a Knínicemi. Kromě modelů letadel a vrtulníků příchozí uvidí i start modelů balonů.

Známí umělci zamíří o víkendu do Býkovic. V sobotu od půl deváté večer na pódiu Bejkovické hospody vystoupí zpěvačka Anna K., po níž zahraje funk´n´rollová formace Ezy Riders. V neděli přijedou do Býkovic se svými kytarami legendární písničkáři Jan a František Nedvědové. Jedinečnou možnost vidět je po čase zase hrát a zpívat pohromadě budou mít posluchači od pěti hodin odpoledne.