V nemocnici je sedm výtahů, z nichž jeden je skoro nový a slouží dobře. „Výměnu starých výtahů rozdělíme na dvě etapy. Nejdřív se pustíme do tří výtahů v pravé polovině budovy, pak do těch tří v levé, tak, aby se lidé mohli vždy dostat tam, kam potřebují," uvedl náměstek pro technický úsek nemocnice Pavel Chvalina.

Výměna znatelně zasáhne do běžného chodu nemocnice. „Vozíky s prádlem, jídlem či nástroji na sterilizaci budeme převážet jen v určených časech, abychom co nejméně blokovali zbývající funkční výtahy," popsal Chvalina. Podle něj ale bude delší čekací doba na výtah jediným omezením, které se dotkne přímo pacientů.

Prachu a nepořádku ze stavby se prý lidé bát nemusí. „Všechny práce se uskuteční ve výtahových šachtách. Jedině snad, když se budou měnit vstupní dveře, může se trochu prášit. To ale vyřešíme umístěním zábran okolo výtahů," ubezpečil náměstek.

O konkrétních termínech zastavení provozu jednotlivých výtahů i o termínech uvedení do provozu těch nových se návštěvníci nemocnice dozví na internetových stránkách nemocnice. „Omlouváme se pacientům za dočasné komplikace, ale výměna výtahů je skutečně nezbytná," dodal Chvalina. Práce mají být hotové do konce prosince.

VERONIKA MACHOVÁ