Městská knihovna v Boskovicích se už patnáct let tísní v provizorních prostorách v budově městského úřadu na náměstí 9. května. Tamní radní nyní schválili zadání architektonické studie na novou knihovnu.

Vítěznou nabídku na zpracování projektu dal městu architekt Zdeněk Eichler. „Jeho firma nám nabídla zpracovat studii za pětačtyřicet tisíc korun. Byla to nejlepší nabídka, takže jsme zařadili tuto částku do návrhu rozpočtu na příští rok," řekl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Přesné termíny, kdy bude celý projekt hotový a kdy se knihovna bude moct přestěhovat do nových prostor, ale vedení města zatím nezná.

Firmě, která bude studii zpracovávat, už dalo město svoje požadavky. „Zástupcům firmy jsme předali standardy, dané Národní knihovnou, pro provoz knihoven ve městě naší velikosti. Ty musí firma při přípravě studie dodržet. Dnes už například musí být nové knihovny plně bezbariérové," řekl ředitel Kulturních zařízení města Boskovice (KZMB), pod která knihovna spadá, Oldřich Kovář.

Prostor pro diskuze

Budovu pro novou knihovnu už vedení Boskovičtí vybrali. „Před dvěma lety město koupilo dvě nemovitosti na ulici Kapitána Jaroše. Budovy chceme upravit a dostavět tak, aby v nich v budoucnu mohla být městská knihovna," řekl boskovický starosta. Budovy dříve využívala společnost O2, nyní je město pronajímá jako kanceláře. „Toto místo je výhodné z více důvodů. Je v centru města, za budovou je možné parkovat. Vedle je Katolický dům s kinem. Mohli bychom tak zároveň opravit a zkulturnit celý vnitroblok a vše propojit," řekl již dříve místostarosta Boskovic Dominik Božek.

V budoucnu tam město společně s KZMB plánuje kromě knihovny zřídit například i místo pro pořádání přednášek. „Minimálně chceme, aby nová knihovna byla prostornější, než je ta stávající. Dále v ní chceme udělat zázemí pro pořádání přednášek, besed a školení. Své místo tam najde i Klub seniorů," popsal Kovář.

Stávající prostory podle něj pro městskou knihovnu nestačí. „Máme přes pětašedesát tisíc výtisků knih a asi dva tisíce tři sta registrovaných čtenářů. V původních prostorách jsme měli k dispozici pro knihovnu přes tisíc metrů čtverečních, teď se tísníme sotva na polovině. V knihovně tak můžeme mít k dispozici pro čtenáře jen omezený počet knih. Zbytek máme uložený ve skladu. O knihy, které jsou ve skladu, musí čtenáři žádat pracovníky knihovny, aby jim je donesli," vysvětlil nynější fungování knihovny Kovář. Knihovna je navíc v prvním patře budovy. „Oddělení pro dospělé tak nemá bezbariérový přístup," řekl dále ředitel KZMB.

Do provizorních prostor se musela knihovna přestěhovat v roce 1997 z areálu Panského dvora na Hradní ulici. Ten v restituci získala zpět do svého majetku rodina Mensdorff-
Pouilly.