823. Tolik dětí se narodilo v boskovické porodnici v minulém roce. Porodnice tak přesáhla hranici osmi set porodů a díky tomu se vyhnula zrušení. Podle mnohých by jí byla škoda. Novopečené maminky si totiž pochvalují péči, které se jim tam dostane, a hlavně rodinné prostředí. Podle statistik je porodnice navíc pod celostátním průměrem v porodech císařským řezem.

Za zdmi boskovické porodnice se loni rodilo osm set devatenáctkrát. „Sice je to méně porodů než v předchozím roce ale u nás v porodnici jsou počty pořád přibližně stejné, nestoupá ani neklesá to nijak výrazně. Hlavně, že jsme překročili potřebnou hranici osm set porodů, abychom se vyhnuli zrušení porodnice,“ oddechl si primář gynekologicko--porodnického oddělení Jan Machač s tím, že dle jeho odhadu tamní porodnice může za rok zvládnout až tisíc porodů.

Mezi novorozenci byla i šestkrát dvojčata. „Vícečetné porody, tedy trojčata a podobně, jsme tu neměli. Ale zato se objevily i zasloužilé matky, některé rodily už pošesté nebo posedmé,“ doplnila sestra z porodního oddělení Ludmila Staňková a dodala, že věk maminek se pohyboval od hranice dospělosti až nad čtyřicet let.

V osmdesáti procentech případů si matky u porodu přály mít doprovod k porodu. „Kromě tatínků to byli i další příbuzní, sestry a kamarádky,“ doplnila Staňková.

Jediný do vody

Při porodech přirozenou cestou v převážné většině vyhrávala klasická poloha vleže, některé maminky ale zvolily i alternativu. „Šest maminek rodilo na stoličce, čtyři na boku, dvě vkleče a jedna na žíněnce. Měli jsme také jeden porod do vody. Ne že by nechtělo více matek rodit do vody, ale už to třeba bylo nad jejich síly, protože je to fyzicky náročné,“ poznamenala sestra.

Zhruba každý pátý porod v boskovické nemocnici lékaři dělají císařským řezem. I přes poměrně vysoký poměr je to stále číslo pod celorepublikovým průměrem. Podle primáře Machače však není třeba císařský řez vždy odsuzovat a záleží na každém případu zvlášť, jestli je císařský řez nutný nebo ne.

Císařským řezem v Boskovicích asi před měsícem rodila syna Tobiase Karolína Hlubučková z Čebína. Porodnici za hranicí okresu, pod který spadá, si vybrala schválně. „Líbil se mi tamní přístup. Když jsem totiž chtěla rodit jinde a řekla jsem, že chci císařský řez, protože miminko bylo špatně otočené a velké, tak mi řekli, že to se rozhoduje až přímo při porodu. Jenže neplánovaný císař je mnohem nebezpečnější než plánovaný. Nemluvě o tom, že bych celou dobu trpěla v bolestech,“ vysvětlila Hlubučková.

V boskovické porodnici těsně před Vánocemi porodila také Eva Ducháčková z Rájce-Jestřebí. „Přes svátky nás tam bylo jen tak pět maminek, každá měla pokoj pro sebe, takže jsme měly klid. Doktoři chodili po pokojích, zpívali koledy, roznášeli cukroví. Byla to legrace,“ vylíčila Ducháčková.

Ani v letošním roce v Boskovicích nezahálejí. Hned na Nový rok po deváté hodině ranní se tam narodilo první dítě Blanenska, Rozálie Kubová z Boskovic.