Alena Javůrková porodila v boskovické porodnici první dítě před víc než osmnácti lety. Druhé o tři roky později. A třetí loni. „Mezi druhým a třetím porodem uteklo přeci jen hodně času. Srovnat podmínky v boskovické nemocnici tehdy a minulý rok, to je opravdu skoro nemožné. Před patnácti lety jsem byla pochopitelně výrazně mladší, všechno pro mě bylo nové a nevěděla jsem pořádně, co mě vlastně všechno čeká," uvědomuje si matka tří dětí.

Péče o pacienta však podle ní za oněch zhruba patnáct let urazila notný kus cesty. „Pamatuji si, že tehdy jsem měla pocit absolutní ztráty soukromí. S ostatními rodičkami jsme na sebe byly dost namačkané. A přístup tehdejšího personálu měl k ideálu hodně daleko. Loni to bylo úplně o něčem jiném. Byla jsem spokojená skutečně na sto procent. Nic mi nechybělo a všechno bylo takové, jaké by podle mě mělo být," ocenila Javůrková.

Porodnice v boskovické nemocnici je jedinou v blanenském regionu. Loni tam lékaři pomohli přivést na svět 839 dětí. „Z toho byla čtvera dvojčata. Loni se u nás sice narodilo o patnáct dětí více než v předešlém roce, ale statisticky tak malý rozdíl vůbec nic neznamená. Měřítko jsme si nastavili tak, že jakmile za rok překonáme počet osmi set porodů, jsme spokojení. Je to skvělý výsledek," konstatoval primář gynekologicko-porodnického oddělení boskovické nemocnice Jan Machač.

Velká podpora otců

U víc než osmdesáti procent porodů byl přítomen i otec dítěte. „Dříve to samozřejmě nebylo zvykem. Zhruba za posledních patnáct let se z toho však stal trend, takže v tomto ohledu žádný rapidní nárůst neregistrujeme," nastínil Machač.

Stejně jako v minulých letech i loni nemalé množství matek zvolilo cestu alternativního porodu. „Umožňujeme jim je v experimentálních porodních sálech, kde využívají vany, balónu nebo žebřin, rodit mohou i na zemi nebo stoličce. Pojem alternativní nemá pochopitelně nic společného s rozením doma nebo podobnými hloupostmi, které ohrožují život matky i dítěte," zdůraznil porodník.

Potěšilo jej, že stejně jako předloni žádné dítě při porodu ani do sedmi dnů po něm nezemřelo. „Pouze ve dvou případech se už mrtvé bohužel narodilo, ale to je situace, která je naprosto neovlivnitelná," řekl Machač.

Také v roce 2013 rodily v boskovické nemocnici i matky, které bydlí v Brně nebo jinde mimo blanenský region. „Žádné velké závěry z toho nevyvozujeme, ale nejspíš to znamená to, že nám rodičky důvěřují. A to je pochopitelně dost možná největší ocenění naší práce," je rád boskovický primář.

Aleně Javůrkové se narodila dcera Eliška. „Právě Eliška bylo loni mezi dívčími jmény tím nejčastějším. Následovala ji tradiční Tereza a trochu překvapivě Nela. Mezi chlapci zvítězil suverénně Jakub. Na druhém a třetím místě preferovali rodiče jména Ondřej a Jan," vyjmenovala boskovická matrikářka Kateřina Vorlická.

U dívek zaznamenala občasný návrat ke starým českým jménům. „Narodila se Filoména, Teodora, Josefína a na konci roku Zoe. U chlapců se naopak objevovala i naprosto ojedinělá jména. V Boskovicích přivedli na svět Giacoma, Damiána, Ervína, Noela a například pár, kde byl tatínek Rus, pojmenoval svého syna Kiril," dodala Vorlická.