Jak sdělil vedoucí souboru Jiří Palán, zhruba čtyřicítka hudebníků se představí v neděli na pěti místech. „Koledy a vánoční melodie zahrajeme v devět hodin ráno před kostelem svatého Jiří ve Velkých Opatovicích, ve tři čtvrtě na deset u hasičského sklípku v Borotíně, v půl jedenácté ve Světlé u kapličky, ve čtvrt na dvanáct na cetkovické návsi a nakonec v poledne na točně v Uhřicích," popsal Palán.

V Boskovicích se o Štědrém dnu od jedenácti do dvanácti hodin uskuteční tradiční rozlévání polévky pro chudé i bohaté. „Tuto akci pořádáme na Masarykově náměstí pod vánočním stromem už od roku 1995. Letos plánujeme navařit přes tři sta litrů čočkové polévky," sdělil jeden z organizátorů z restaurace Makkabi Rudolf Burgr.

Každý za polévku zaplatí tolik, kolik uzná za vhodné, a vybrané peníze pak pomohou potřebným. „Za uplynulých osmnáct ročníků se podařilo shromáždit dobrovolné příspěvky ve výši téměř 540 tisíc korun," prozradil Burgr.

Tradice s polévkou se na Štědrý den už popáté uskuteční také na Masarykově náměstí v Letovicích. „Sto litrů hrstkové polévky navaří Pavel Krč z baru Delikas Letovice a rozdávat ji budeme od dvanácti do jedné hodiny odpoledne. Akci doplní živou hudbou studenti brněnské konzervatoře a letovičtí skauti přivezou betlémské světlo," řekla organizátorka Helena Kalasová z letovické Galerie PEX.

Úterní večer bude patřit především církevním obřadům. V blanenském kostele svatého Martina začne v jdenáct hodin večer „půlnoční" mše svatá, kterou doprovodí velký chrámový sbor.

Vigilii narození Páně oslaví i věřící z Církve československé husitské, a to v deset hodin večer v blanenském dřevěném kostele. „O půl dvanácté potom bude v Rudici půlnoční bohoslužba pod širým nebem na návsi u kovárny," nalákal farář Martin Kopecký. Ten doplnil, že při půlnoční zahraje dechovka z Jedovnic a chybět nebude ani svařák.

V následujících svátečních dnech mohou lidé vyrazit na různé prohlídky. 25. a 31. prosince se od devíti do patnácti hodin odpoledne otevře zámek v Lysicích. Od 26. do 28. bude přístupný zámek v Boskovicích. „Vánoční kostýmované prohlídky začnou vždy ve čtyři, pět, šest a sedm hodin večer. Jako každý rok se návštěvníci mohou těšit i na tombolu," uvedla Michaela Zoubková z boskovického zámku. Ta doplnila, že je potřeba si vstupenky dopředu zarezervovat.

Že lze vánoční den, přesněji svatoštěpánský, strávit i jinak než po návštěvách nebo při sledování pohádek, ukazují už několik let hasiči v Borotíně. V tamním hasičském sklípku pořádají ve čtvrtek od devíti hodin ráno soutěž ve střelbě ze vzduchovky.