„Když chcete v Boskovicích venčit psa, máte často problém. I když ho po ulici vedete na vodítku, tak jste mezi lidmi nebo blízko silnice. Na volno ho můžete pustit jen v několika vybraných lokalitách, ale ty nejsou zdaleka ideální. Vím, že to vadí více pejskařům," řekla Jana Havlíčková z Boskovic.

Podle ní ve městě chybí oplocená plocha, kde by majitelé psů mohli své domácí mazlíčky pustit na volno. „Myslím si, že by to uvítalo i dost místních, kteří psa nemají. Za plotem ve výběhu by totiž pes nikoho neohrožoval. Dost pejskařů také nemá vlastní zahradu nebo pozemek, kde psa můžou nechat proběhnout," dodala žena, která se ohledně psího hřiště nedávno obrátila na vedení města.

Anketa na webu

Boskovičtí úředníci vyhlásili na webových stránkách města anketu, zda místní oplocené psí hřiště v Boskovicích chtějí, nebo ne. Hlasující mají na radnici posílat také tipy na lokality, ve kterých by hřiště mělo být. Musí stát na pozemku města a přednost mají plochy v sídlištích, kde není dostatek prostoru k venčení psů. Anketa končí osmadvacátého února. Zatím se do ní zapojila necelá stovka lidí. Většina je pro psí hřiště. „Uvidíme, kolik se do veřejné ankety zapojí lidí. Jaký bude výsledek a které lokality pro psí hřiště navrhnou. A také jaké budou možnosti města. Nemohu teď ale předjímat konkrétní výstup," řekla boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.

Dodala, že nové hřiště však nemusí problém s nedostatkem ploch pro volné venčení psů ve městě vyřešit. „Pejskaři hřiště samozřejmě uvítají. Ale jiní lidé ne. Někomu bude třeba vadit, že hřiště zabere zelenou plochu ve městě nebo že tam pejskaři po svých mazlíčcích nebudou uklízet. Je to dvousečné," poznamenala Vítková.

Hana Rajtšlégrová z Blanska, která se léta zabývá výcvikem psů, upozornila na další možné problémy s provozem hřiště. „Psí hřiště je pro pejskaře super. Také jsem se o něj v Blansku snažila. Ale má to spoustu proti. Pokud bude volně přístupné a provoz nebude organizovaný, může to být problém, když se tam sejde víc psů pohromadě. Nemusí si sednout a bude mela. Lidem v okolí pak může vadit štěkot. To samé, jestli nebudou pejskaři po psech uklízet výkaly. Já si to na cvičišti ohlídám, ale kdo to bude hlídat na hřišti?" dodala.

V současnosti mohou Boskovičtí podle městské vyhlášky volně venčit psy na několika místech. V sídlišti mezi ulicemi Mánesova a Bílkova, v ulici Na Vyhlídce nebo v části ulice Lidická. V jiných částech Boskovic riskují pokutu až jeden tisíc korun.

Nové hřiště pro psy si přeje například Lenka Hejlová z Boskovic. „Město neustále vybírá poplatky za naše miláčky, ale pro ně neudělalo nic. Je mi z toho smutno. Máme šest psů. Jezdíme s nimi do Blanska na psí hřiště vzdálené dvacet kilometrů a na oplocený pozemek v Černé Hoře vzdálený patnáct kilometrů. Za sebe navrhuji část Čížovky. Pokud se konečně po padesáti letech dočkám toho, že konečně i tady bude psí hřiště, přiložím ruku k dílu," komentovala anketu na Facebooku žena.

Tisíc pejskařů

Boskovičtí úředníci evidovali ve městě za loňský rok přes tisícovku lidí, kteří měli platit poplatek za psa. Vybrali na nich bezmála tři sta čtyřicet tisíc korun.

V Blansku funguje několik let psí hřiště v sídlišti Písečná. „Chodíme sem s naším labradorem Charliem pravidelně. Váží třicet kilo a pustit ho na volno ve městě nemůžeme. Když s ním nemáme možnost vyrazit někam za město, tak jdeme na psí hřiště. Chodí sem dost pejskařů. Oplocená plocha ale mohla být větší," řekla Anna z Blanska. Další oplocený volný výběh pro psy postaví Blanenští letos v sídlišti Sever.