Polévka pro chudé i bohaté je dobročinnou akcí. Výtěžek z ní vždy putuje na místní charitativní a humanitární účely. „Akce má stabilní okruh příznivců. V posledních letech jich vždycky přišlo víc než jeden tisíc. Mezi nimi i tací, kteří dosud nevynechali jediný ročník," uvedl jeden z iniciátorů polévky Rudolf Burgr. Ten věří, že při příležitosti „plnoletosti" akce letos padne hranice půl milionu dosud vybraných korun. Předchozí ročníky zatím vynesly asi 475 tisíc.

Akce se koná na Štědrý den pod vánočním stromem na náměstí v době od jedenácti do dvanácti hodin. „Každý, kdo přijde, dostane misku polévky zdarma, může si ji dokonce odnést v bandasce domů. Pokud chce, může přitom přispět jakýmkoliv obnosem do připravené pokladničky," přiblížil majitel restaurace Makkabi a další ze zakladatelů boskovické tradice Luděk Burgr. Lidé si kromě polévky mohou z náměstí odnést také betlémské světlo, které přivezou skauti.

Pořadatelé plánují uvařit asi dvanáct set porcí polévky. „Loni už bohužel na posledních pár lidí polévka nezbyla, přesto do kasičky přispěli. Toto množství polévky je na hranici současných kapacitních možností," doplnil Luděk Burgr.

Na pořádání akce letos poskytlo dar sedm tisíc korun město Boskovice. „Díky tomu se opět více peněz dostane potřebným," řekl Rudolf Burgr.

Vhodné příjemce výtěžku sbírky hledají pořadatelé ve spolupráci s radnicí. Komu dát peníze, letos může navrhnout každý. Návrhy je možné posílat na e-mailové adresy makkabi@tiscali.cz nebo boskovicko@boskovicko.cz.

Už počtvrté se letos bude polévka rozdávat i v Letovicích. Rovněž na Štědrý den na tamním Masarykově náměstí, jen o hodinu později. Pořadatelé z Galerie PEX a restaurace Karlov tam budou nalévat bramboračku. Také výtěžek z letovické polévky pomůže potřebným.