Truska však přiznává, že práce nepostupují tak, jak by si představoval. „Zatím jsme neudělali téměř nic. Pouze jsme vyčistili park, kde byla spousta přerostlých a poškozených stromů. Administrativní průtahy jsou bohužel někdy delší než samotné stavební práce. To nijak neovlivníme," posteskl si Truska.

Přesto doufá, že nejpozději do konce letošního roku se se zámkem začne něco dít. „Máme už hotový projekt. Nyní čekáme na stanovisko památkářů a pak požádáme o stavební povolení," vysvětlil majitel zámku.

Podle Marka Fajmana z Národního památkového ústavu je zásadní zádrhel v tom, že majitel chce opravit i podkroví, které předtím nebylo využívané. „Bude ho nutné prosvětlit, což se vizuálně projeví při pohledu na celý objekt. U historických budov je rekonstrukce vždycky složitější. Podle studie, kterou máme, přicházejí v úvahu dva typy úprav. Každopádně ale bude potřeba upravit příčky a doplnit sociální zařízení, kotelnu, zázemí pro pracovníky a okna. To si vyžádá i zásah do střechy," popsal Fajman.

Sám si přeje, aby byly úpravy zámku minimální. „Projektanti říkali, že bez opraveného podkroví by byla budova pro majitele nerentabilní. Kvůli dotacím musí mít dostatek míst pro ubytování. Jakékoliv úpravy zámku, které povedou pozitivním směrem, ale vnímám jako přínosné," vyjádřil se památkář.

Truska potvrdil, že bude žádat o dotace například z Jihomoravského kraje. „Pokud je nezískáme, zaplatíme přestavbu z vlastních peněz," přislíbil.

Zároveň uvedl, že v zámku vznikne po jeho opravě zhruba dvacet pracovních míst. „Zaměstnání chci nabídnout hlavně lidem z Borotína a okolí. Budu rád, když bude budova sloužit lidem, jak tomu bývalo dříve," řekl Truska.

Jeho záměry potěšily starostu Borotína Zdeňka Toula. „Nabídku práce by lidé z obce samozřejmě uvítali. Je vidět, že majitel má zájem dát zámek do pořádku a dělá vše pro to, aby to bylo co nejdříve. I předchozí vlastník měl podobný úmysl. Ale pak si to rozmyslel. Doufám, že nyní to dobře dopadne. Zámek je dominantou naší obce a zatím jen chátrá a hyzdí její vzhled," popsal Toul.

Na opravu zámku netrpělivě čeká i Zdeňka Neubauerová, která v Borotíně bydlí dlouhé roky. „Když v něm sídlil ústav, byl udržovaný. Už je nejvyšší čas, aby se s budovou něco začalo dělat. Poslední majitelé jen spekulovali, měl tady být i kriminál pro matky s dětmi, ale nakonec z plánů sešlo. Domov důchodců bude ideální," řekla Neubauerová.

Zámek v Borotíně nechal v roce 1753 postavit olomoucký biskup Václav z Freyensfeldu. V roce 1948 byl zámek zestátněn. Od roku 1963 v něm sídlil ústav sociální péče, který se v roce 2000 přestěhoval do Velkých Opatovic. Od té doby je dvoupatrová dominanta Borotína se čtyřiadvaceti místnostmi opuštěná. Zámek byl třikrát vykradený. Kořistí lupičů se staly předměty v kapli, sochy v parku a dvě okrasné brány. V minulosti tam filmaři natáčeli Četnické humoresky a Tankový prapor.

PETRA SRSTKOVÁ