„Do kostela sice nezatékalo, ale střecha už byla stará. Současně opravujeme kostelní zdi, věž i vitrážová okna,“ vyjmenoval hlavní práce velkoopatovický farář Aleš Vrzala, který má borotínský kostel na starost. Ve špatném stavu byla i fara. „Tato budova je stará asi dvě stě dvacet let, takže potřebuje kompletní opravu,“ podotkl farář. V opravené stavbě ale farář bydlet nehodlá. Lidé z borotínské farnosti by ji totiž rádi pronajímali na přespání turistům.

Do kostela, který v Borotíně stojí už dvě a čtvrt století, se lidé mohou podívat i v době oprav. Ty nakonec společně s rekonstrukcí fary přijdou na devět milionů korun.

Borotínský kostel Povýšení svatého Kříže je jedním z těch, které vznikaly na základě reformních opatření císaře Josefa II. Byl postaven v letech 1786 až 1788. Zajímavostí kostela je, že je orientovaný na západ. Většina kostelů je totiž podle slov faráře orientovaná východním směrem. „Zejména kvůli rannímu světlu při mši a symbolice zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jehož prázdný hrob byl nalezen také ráno,“ vysvětlil už dříve farář Vrzala.

JANA NAVRÁTILOVÁ