Z restaurátorského posudku plyne, že sochy jsou vzhledem k povětrnostním vlivům v průměrně opotřebovaném stavu. „Je nutné jejich odborné ošetření. Nejen proto, aby bylo zachováno kulturní dědictví pro další generace, ale také proto, aby případné odpadávající části ze soch někoho nezranily," vysvětlila Alena Čadová, která pro obec Bořitov zpracovávala žádost o restaurování soch. Kromě počasí figury poškodili i vandalové, kteří násilím odlomili kovové hroty palcátů jedné ze soch a přitom rozlomili okolní kámen.

„Celé Rolínkovo sousoší i sochu svatého Václava restaurátoři ošetří proti mechům a řasám, odsolí a omyjí vodou. Po vyschnutí objekty zpevní a domodelují. Na závěr se provede retuš barevností a nátěr proti vlhkosti," popsala náplň oprav Čadová.

Tvořil v ústraní

Podle historických análů se do tvorby soch Rolínek pustil hned po tom, co se mu tamní lidé smáli, když tesal do jedné ze skal polovypuklou plastiku dívčí tváře. Přesunul se tedy do lesů, aby ho nikdo neviděl, a pustil se do postav Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého. „Vytvořením husitského sousoší Rolínek popudil bořitovského katolického děkana Mazala, který proti němu zahájil z kazatelny tažení. Vyzval místní mládež, aby s ním přerušila všechny styky a Rolínkovi byli dáni do místní klatby," píše se na internetových stránkách Bořitova.

Tenkrát mladého umělce v jeho sochařském snažení podpořil starosta Kunštátu František Burian, který mu dal zakázku na obří sochu Masaryka a blanických rytířů v Rudce u Kunštátu. V umělé jeskyni tam je možné rytíře a o kousek dál boty, které zbyly z Masarykovy sochy zničené nacisty, vidět dodnes.

ALENA HESOVÁ