Cedule se stavebním povolením už ohraničují místo, které mají v Ústupu zaplnit solární panely. Manželé Okáčovi se však s plánovanou fotovoltaickou elektrárnou ještě nesmířili. Proti její stavbě podali stížnost až k Ústavnímu soudu.

„Místo, na němž jsme postavili zvířecí farmu pro rehabilitaci postižených lidí, jsme s manželem hledali léta. A Ústup nás hned zaujal, je tady opravdu nádherná příroda s krásným výhledem na Vysočinu. Jenže teď mají stát přímo vedle našeho plotu solární panel. I když víme, že je to boj s větrnými mlýny, vzdát se nechceme. Proto jsme nyní podali i ústavní stížnost. Její výsledek zatím neznáme,“ uvedla Yvona Okáčová.

Když se Okáčovi o záměru vedení obce postavit v Ústupu solární elektrárnu v těsné blízkosti jejich pozemku dozvěděli, dělali vše proto, aby tomu zabránili. „Elektrárna tuto malebnou vesničku jen zohyzdí. Proto jsme se snažili apelovat na lidi, jenže starousedlíků už tady moc není a taky jim to bylo víceméně jedno a rekreanti, kteří sem hodně jezdí, zase nemají volební právo,“ popsala Okáčová.

V obci s pouhými čtyřiceti stálými obyvateli vyhlásili o stavbě fotovoltaické elektrárny referendum. A v tom lidé jednoznačně hlasovali pro stavbu. Přesto se manželé Okáčovi nevzdali a s tvrzením, že nebyli o stavbě elektrárny dostatečně informováni a že chyběly informace na úřední desce nebo webových stránkách Ústupu, obec zažalovali. Proti tomu se zástupci Ústupu ohradili s tím, že informace o projednávání změn územního plánu byly řádně vyvěšeny v prosklené vitríně, která v obci Ústup plní funkci úřední desky již po dlouhou dobu a o které lidé vědí, že právě na tomto místě jsou vyvěšovány veškeré úřední písemnosti.

Spor manželů Okáčových s obcí se dostal až před Nejvyšší správní soud. Ten však v letošním létě rozhodl ve prospěch Ústupu. „Soud dal za pravdu obci,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert. Podle rozsudku soudu se manželé Okáčovi dostatečně seznámili s návrhem územního plánu Ústupu a využili svého práva uplatnit proti němu včas svoje námitky. Navíc je podle soudu důležitý i výsledek referenda jako vyjádření práva lidí i obce na samosprávu.

Nyní plánovaná stavba elektrárny postoupila znovu kupředu. Minulý týden vydal Stavební úřad v Olešnici na stavbu fotovoltaické elektrárny v Ústupu stavební povolení.

„Proti stavbě elektrárny manželé Okáčovi sice podali námitky, ty ale neměly oporu v žádném dotčeném orgánu. Ke stavbě vydala souhlasné stanovisko například Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje, Hasičský záchranný sbor, Odbor tvorby a ochrany životního prostředí Městského úřadu Boskovice i Správa a údržba silnic. Podklady pro stavební povolení byly kompletní, nebyl tak důvod pro to je nevydat,“ vysvětlil vedoucí stavebního odboru Olešnice Karel Kubíček.

Kdy by mohla stavba elektrárny v Ústupu začít, stavební úřad odhadnout nedokáže. „Začátek stavby si opravdu odhadnout netroufám. Účastníci řízení se ještě můžou odvolat a je otázka i to, jestli investor do stavby nakonec půjde,“ dodal Kubíček.

Kdy by měla elektrárna v Ústupu vyrůst, neví ani v obci. „Za tu chvíli, co jsem ve funkci starostky Ústupu, se mnou nikdo o elektrárně ještě nejednal. Na úřad zatím došlo jen stavební povolení. Jak se ale investor nakonec rozhodne, to netuším,“ uvedla starostka Ústupu Milena Tomanová.