Politické karty jsou pro příští čtyři roky rozdány. Nejvíc trumfů po letošních volbách do zastupitelstva v Blansku drží ČSSD. Ta přesvědčivě zvítězila se ziskem osmi křesel v pětadvaceti členném zastupitelstvu, což je o dvě více než v roce 2006. Je tak vysoká pravděpodobnost, že okresní město po osmi letech, kdy v jeho čele stála starostka z ODS, povede sociálně demokratický starosta. Ale jisté zatím není nic.

ČSSD v Blansku zvítězila vůbec poprvé. V tradiční levicové baště totiž vždycky vyhrávali komunisté, které až před čtyřmi lety převálcovala ODS. „Tak dobrý výsledek jsem opravdu nečekal. S povolebním vyjednáváním začneme v pondělí. Nedá se nic předjímat, ale podle mě koalice v dosavadním složení pracovala velmi dobře, takže bych si představoval složení rady v těchto intencích. Ale pochopitelně s tím rozdílem, že ČSSD jako vítěz voleb bude mít křeslo starosty,“ vyjádřil se lídr kandidátky ČSSD a dosavadní místostarosta Blanska Lubomír Toufar.

Současná starostka Blanska Jaroslava Králová (ODS) se rozhodla po osmi letech ve vedení města skončit a kandidovala proto až na čtvrtém místě. Pozici lídra ODS zaujal Jiří Crha, který už deset vede jako ředitel Krajský úřad v Brně a před tím byl přednostou již neexistujícího Okresního úřadu v Blansku. Ten se dal ještě před volbami slyšet, že po osmnácti letech práce úředníka ho dráha politika láká. Jenže jako blanenský zastupitel nemůže být zároveň ředitelem krajského úřadu. Pokud by se stal starostou města, nebylo by asi rozhodování tak složité. Ale opustil by kvůli postu místostarosty nebo dokonce jen řadového radního místo ředitele krajského úřadu? „To teď opravdu nedokážu říct. Záleží to na povolebních vyjednáváních,“ řekl. Na rozhodování, pro kterou židli se rozhodne, má tři měsíce.

Zvolí zajetý model?

Zdá se, že pokud se domluví dosavadní koaliční partneři, tedy ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Volba pro město, tak to bude nejschůdnější cesta. Dohromady by dali pohodlných osmnáct hlasů, komunisty by stejně jako v přechozích letech odsunuli do opozice, kam by se mohli uklidit i nováčci v zastupitelstvu – dva zastupitelé za TOP 09 a jeden za Věci veřejné. Jenže prostá matematika ukazuje, že se nabízí řada dalších variant. Pokud se domluví ODS s KDU-ČSL, s TOP 09, s Věcmi veřejnými a Volbou pro město, tak budou mít sice těsnou, ale přesto převahu třinácti hlasů.

ČSSD by se tak i přes své vítězství musela uklidit do opozice. Něco podobného by se ostatně v Blansku nestalo poprvé. Bohaté zkušenosti s tím mají komunisté, kteří vyhráli všechny volby od roku 1990 až do roku 2002, a přesto vždycky skončili v opozici. Vládu si společně se sociálními demokraty užili pouze v letech 1996 až 1998 poté, co v Blansku vyvolali mimořádné volby kvůli prodeji bytů. „Kromě komunistů se nebráníme jednání s nikým,“ říká Jiří Crha.Podobně však může i ČSSD vynechat ODS. Stačí, když se domluví s lidovci a Volbou pro město – i bez TOP 09 a Věcí veřejných bude mít většinu.

Po šestnácti letech jako místostarosta i jako blanenský zastupitel končí Jindřich Král z Volby pro město. „Letos jsem poprvé kandidoval až na třetím místě a možná to byl určitý signál i pro voliče, že už bych práci na radnici někomu rád předal. Nedostal jsem dost preferenčních hlasů, ale rozhodně to nevnímám jako nějakou tragédii. O volenou funkci na radnici už bych stejně usilovat nechtěl, po těch letech je potřeba změna,“ vyjádřil se Král. Jaké bude jeho další profesní směřování, to neprozradil.

Komunální a senátní volby jsme v pátek a v sobotu sledovali online. Online zpravodajství čtěte ZDE