Od bitvy u Zborova uplynulo včera šestadevadesát let. Památku československých legionářů si připomněli lidé v Blansku u pomníku Hrdinům od Zborova, který stojí v parku v ulici Svatopluka Čecha. Na pietní akt dorazili také zástupci České obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a váleční veteráni, kteří položili k pomníku věnce. V Blansku uctívají památku legionářů pietním aktem u pomníku od roku 1996.

Vzpomínkový akt, který zahájila skladba Karla Hašlera Hoši od Zborova, sledovalo asi třicet lidí. Mezi nimi i blanenská důchodkyně Libuše Magniová. „Chodím sem pravidelně už dlouhá léta. Fandím lidem, kteří se snaží, aby se o těchto historických událostech vědělo a neupadly v zapomnění. Je to součást historie našeho národa. Je škoda, že mladá generace už o hrdinství československých legionářů téměř nic neví," řekla žena.

Unikátní pomník

Čestnou stráž držela u pomníku čtveřice vojáků v uniformách střelců prvního pluku československých legionářů. „Máme novodobé repliky uniforem i zbraní, které měli naši legionáři v bitvě u Zborova," přiblížil Tomáš Brenza z Československé obce legionářské Jednoty Olomouc.

Blanenský pomník věnovaný hrdinům od Zborova je unikátní. Jeho autorem je legionář a sochař Karel Babka. Pomník zborovského bojovníka odlili slévárenští mistři v podniku ČKD Blansko v roce 1933. „Stejný pomník byl ještě v Praze na Spořilově, ale ten rozbili nacisté. Na jeho obnovu se zatím nepodařilo sehnat peníze. A pak byl ještě jeden litinový pomník na Ukrajině. Ale jeho osud není znám. Jediný exemplář tohoto litinového skvostu je tak v Blansku. Místní ho za války schovali a byl odhalen v roce 1947," uvedla ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová.

V bitvě u Zborova bojovalo 2. července 1917 přibližně tři a půl tisíce československých legionářů ze střelecké brigády. Odvážným útokem prorazili postupně všechna obranná pásma rakousko-uherské armády.

Při útoku padlo sto osmdesát pět československých legionářů. Zraněno bylo asi osm set mužů. „Do boje přitom šli naši legionáři špatně vyzbrojení a vystrojení. Na otázku, kdy dostanou kulomety, jim ruští velitelé řekli: Až si je ukořistíte! Přesto dokázali prolomit rakouské obranné linie, zajmout přes tři tisíce vojáků a ukořistit velké množství zbraní," vzpomněl na hrdiny z bitvy u Zborova předseda Československé obce legionářské Jednoty Brno Bohuslav Páral.