Závod pořádá Místní skupina vodní záchranné služby Českého červeného kříže Blansko. „Základní myšlenka závodu je co nejlépe simulovat podmínky při opravdové záchraně z vody. Mimořádně náročný je závod proto, že v jedné disciplíně sdružuje několik dílčích disciplín," vysvětlil Jiří Rydval, předseda místní skupiny Vodní záchranné služby Blansko Českého Červeného kříže. Zatímco tak v jiných závodech mají soutěžící mezi disciplínami čas na oddech, v Blansku musí všechny úkoly splnit na jedné dvousetpadesá­timetrové plavecké trati.

Účastníci závodu budou muset zvládnout například uplavat padesát metrů v obleční, vylovit předmět ze dna bazénu, hodit záchrannou podkovu na cíl nebo plavání se zátěží, jako je třeba barel plný vody.

Soutěž bude rozdělená do šesti kategorií. „Podmínky ale budou pro muže i ženy stejné," podotkl Rydval.

Kromě členů skupin vodních záchranářů se do soutěže mohou přihlásit i zájemci z řad široké veřejnosti. „Lidé si tak mohou vyzkoušet, co všechno musí záchranáři zvládnout. Uzávěrka přihlášek pro vodní záchranáře je patnáctého února. Ostatní se mohou do soutěže přihlásit i přímo na místě," řekl Rydval s tím, že závodu se pravidelně účastní kolem sedmdesáti vodních záchranářů z celé České republiky.