Do jednoho z třípokojových bytů se nastěhuje také rodina cizince, který se v Blansku rozhodl usadit. „Dosud jsme bydleli v podnájmu a rozhodli jsme se investovat do vlastního bytu. Novostavba pro nás byla výhodnější i když dražší než starší byt. Tam bychom ale zase museli platit realitní kanceláři a v té době i daň. Nabídka bytů je v Blansku velmi omezená a ceny strmě stoupají. Když to srovnám s Petrohradem, tak tam bych zaplatil za metr čtvereční o třetinu méně,“ řekl Deníku muž, který si přál zůstat v anonymitě.

O byty je v Blansku dlouhodobě obrovský zájem. I kvůli dostupnosti nedalekého Brna, kde jsou navíc ceny nemovitostí stále ještě o poznání dražší. Pro developery se jedná o zajímavou lokalitu pro výstavbu nového bydlení. „Velkou roli v tom hraje dostupnost služeb na slušné úrovni a hlavně rychlé vlakové spojení do krajského města. Blansko je vlastně už takové předměstí Brna. Vlakem jste tam za půl hodiny. A byty jsou zde pořád levnější než v Brně,“ okomentoval Miloš Polák z blanenské realitní kanceláře Mika.

V blanenském sídlišti Písečná nyní společnost HOPA Group dokončuje výstavbu dvou domů, kde je třiašedesát bytů. Lidé se do nich mají nastěhovat letos v zimě. Třetí dům chce developer dokončit příští rok v srpnu. Boom výstavby nových bytů v Blansku nekončí. Dalších několik stovek jich mají dělníci v budoucnu postavit nad penzionem právě v sídlišti Písečná.

O městské pozemky o rozloze zhruba 1,8 hektaru projevilo zájem několik investorů. Ti už na radnici zaslali konkrétní nabídky. Velikost zastavěného území, vzhled bytových domů a kupní cenu za metr čtverečních. Město však ve zmíněné lokalitě nechce jen byty. „Město na seznamu konkrétních požadavků uvedlo například školku s minimálně dvěma třídami, lékárnu a relaxační část veřejného prostoru v podobě hřiště nebo parku,“ informovala mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Návrhy se bude v příštích týdnech zabývat investiční komise města. Radní by se s nimi měli seznámit do konce srpna. Konečný výběr developera bude na blanenském zastupitelstvu. „Zmíněná lokalita je atraktivní. Chtěli bychom tam postavit přes čtyři sta bytů. Podmínky města jsou sice přísné, ale splnitelné. Samozřejmě je otázkou, jak to do té doby bude s ekonomikou a zájmem lidí o nové byty. Ten je však aktuálně stále velký,“ uvedl Jan Musil ze společnosti HOPA Group, která má o novou výstavbu také zájem.