Vykřikují sprostá slova, pijí alkohol a kradou v obchodech. Takhle se chovají v ulicích Blanska i Boskovic lidé bez rodin a zázemí. Policisté je mohou potrestat jen uložením pokuty, kterou však bezdomovci nezaplatí.

Špatné zkušenosti s některými tuláky má například Jitka Hlaváčová. Pracuje totiž v blanenském obchodě nedaleko parku u sochy Zborováka, kde se tito lidé zdržují nejčastěji. „Postávají často před obchodem. Naše ochranka musí mnohdy řešit i krádeže. Většinou krabicového vína. Někteří sem přijíždějí třeba až z Brna,“ řekla žena.

S problémovými lidmi si nevědí rady ani blanenští strážníci. „Je to velký problém. Bezdomovci se potulují po všech parcích ve městě, hlavně v parku u Zborováka. Mnohdy řešíme i krádeže v obchodech. Třeba v minulém týdnu stihl jeden z přespolních krást v Blansku pětkrát. Podobné případy řešíme tak čtyřikrát denně,“ nastínil situaci zástupce šéfa městské policie Martin Lepka. Podle něj kradou a pohoršují lidi nejen blanenské známé firmy. Všiml si i nárůstu bezdomovců, kteří přijedou do Blanska odjinud. Lepka tvrdí, že jde většinou o problémové lidi, mnohdy s trestnou minulostí. „Uložíme jim na místě blokovou pokutu, na kterou oni ale nemají peníze. Vykážeme je z místa, kde obtěžují druhé lidi, jenže oni se přemístí jinam. Je to marný boj. Snad by pomohla vyhláška se zákazem pití alkoholu na veřejnosti. Strážníci by pak měli větší pravomoci,“ míní Lepka.

Nad touto možností se zamýšlí i blanenský místostarosta Jindřich Král. „Cítím to jako problém. Blansko je k bezdomovcům vstřícné. Dojíždějí sem třeba do noclehárny nebo denního centra. Zákaz pití alkoholu na veřejnosti projednáme,“ nechal se slyšet Král.

Podle koordinátorky Nízkoprahového denního centra v Blansku Anny Balákové lidí bez domova v Blansku skutečně mírně přibylo. „Většinou ztratili domov kvůli alkoholismu nebo rozvodu. V centru s nimi ale problémy nemáme. Aby se u nás mohli umýt, napít se a trochu pojíst, musí dodržovat pravidla,“ uvedla Baláková a podotkla, že pochybné lidi před obchody potkává i ona. Jen v některých však pozná některé z klientů denního centra.

Problém s opilci, kteří polehávají na lavičkách a u obchodů, mají i Boskovičtí. „Nejsou to ale bezdomovci. Chtěli jsme to už několikrát řešit vyhláškou, která by zakazovala pít alkohol na určitých místech. To by ale nepomohlo. Přemístili by se jinam,“ sdělila boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.
Problémové lidi láká v Boskovicích letní kino. Podle Radka Pernici, který má kino na starosti, jde o jednotlivce. „Nocují třeba pod asfaltovou plochou u plátna, pak to zkoušeli pod pokladnou, přespávají i pod přístřešky. Chod kina ale nenarušují, ohlídáme si to,“ vyjádřil se Pernica.