Vážení čtenáři, hlasujte v pravém horním rohu.

Zaparkovat v ulicích Blanska je v současné době velký problém. Parkovacích míst je především v okolí větších sídlišť nedostatek. Blaneští radní o problému vědí a chtějí ho řešit. V ulici Dvorská začali s přípravou nové parkovací plochy. Hotová by měla být v květnu.

Mezi řidiče, kterým vadí nedostatek parkovacích míst, patří také Milan Ivančin. Muž bydlí na ulici Chelčického. „Nikdy jsem nestál u domu, protože tam není kde. A od bytu k autu chodím sedmdesát metrů,“ zlobí se Ivančin.

Někteří řidiči řeší minimum místa pro odstavení vozů po svém. Jednoduše parkují i tam, kde by podle předpisů neměli. Například na travnatých plochách nebo chodnících, ale i v zákazech vjezdu. „Pokud tam parkují, můžou za stěračem najít pokutový bloček od policistů,“ řekl místostarosta Blanska Jindřich Král.

Blanenští policisté mají s neukázněnými řidiči na sídlištích své zkušenosti. „Nemůžeme tolerovat řidiče, kteří si zaparkují na chodníku nebo i v zákazu vjezdu a brání tak příjezdu sanitkám nebo hasičům,“ upřesnil šéf blanenské městské policie Martin Lepka.

Problémy s parkováním mají lidé i v blanenské ulici Dvorská. Těm by se mělo v nejbližší době alespoň trochu ulevit. Dělníci tam totiž začali s terenními úpravami povrchu pro výstavbu nových parkovacích míst. „Počítáme s tím, že práce potrvají do konce května letošního roku,“ upřesnil Král.

Díky dotacím z regionálního operačního programu mohou radní v ulici Dvorská nechat postavit sedmapadesát nových parkovacích míst.
Problém s parkováním se bezprostředně nedotýká pouze motoristů, ale také chodců. Ti musejí často kličkovat mezi zaparkovanými vozy. „O víkendu je to v ulici Dvorská nejhorší. To je tady opravdu plno. Auta stojí i na trávnících a chodnících,“ řekla žena, která v ulici Dvorská bydlí a přála si zůstat v anonymitě.

Blanenští radní se s příbývajícím počtem automobilů ve městě snaží najít nové prostory pro parkování. Minulý rok na sídlišti Písečná nechali vystavět osmdesát parkovacích míst. „Pokud na tyto projekty najdeme v rozpočtu peníze, snažíme se je řešit,“ dodal místostarosta Král.

V budoucnu chtějí Blanenští zlepšit parkování u blanenské nemocnice, po kterém už lidé dlouho volají. „Řidiči musí parkovat v postranních uličkách a tím se přístup k nemocnici může zkomplikovat,“ upřesnil Král s tím, že problém parkovacích míst se radnice snaží řešit postupně.

„Na tento problém nezapomínáme. Každý rok se ve městě snažíme udělat nová místa pro parkování,“ uzavřel Král.

Petra Havlíčková

VÁŽENÍ ČTENÁŘI, KDE BY JSTE SI JEŠTĚ PŘÁLI NOVÉ PARKOVIŠTĚ? VYJÁDŘETE SVŮJ NÁZOR DOLE POD ČLÁNKEM.