Nové oddělení vzniklo ve spojovacím traktu mezi poliklinikou a nemocnicí jako nadstavba nad radiodiagnostickým oddělením. Podle ředitelky nemocnice Vladimíry Danihelkové tam budou provádět zákroky v oborech chirurgie, ortopedie, plastické chirurgie a gynekologie. „V druhé etapě, během několika let, se počítá s rozšířením o další obory, zejména urologii,“ doplnila Danihelková.

V novém pavilonu tak budou operovat například křečové žíly, kýly, hemoroidy, pustí se do jednodušších laparoskopických operací, v oblasti ortopedie do artroskopie a pacienti se tam budou moct objednat také na jednodušší gynekologické zákroky a zákroky plastické chirurgie. „Pacienti budou po odeznění anestezie propuštěni do domácího ošetřování ještě v den operace nebo nejpozději následující den. Tento typ péče je určen pro ty, kteří nemají žádné závažné přidružené onemocnění, mají dobré domácí zázemí a musí to umožňovat rozsah operace,“ vysvětlila Danihelková.

Nemocnice je pro tyto účely nyní vybavena moderním operačním sálem a takzvaným dospávacím pokojem se šesti lůžky, z nich tři jsou vybavena monitorovací technikou. Stavebně je pro druhou etapu připravený další operační sál. V ambulantní části pavilonu jsou chirurgická a ortopedická ambulance, sálek pro drobné zákroky, sádrovna, specializovaná ambulance pro anesteziologa a odborné poradny. Nemocnice v souvislosti s novými službami přijala asi pět nových lékařů a patnáct zaměstnanců středního zdravotního personálu.

Nemocnice však ještě nemá na poskytování nových služeb uzavřené smlouvy s pojišťovnami. „Začínáme bez smluv, ale to je běžné. Nejprve je totiž potřeba zajistit si registraci nové péče, což máme od konce minulého roku. Ve středu jsme úspěšně prošli výběrovým řízením vypsaným Jihomoravským krajem a nyní už můžeme žádat pojišťovny o nasmlouvání péče. Přísliby máme, tak by to neměl být problém,“ dodala Danihelková.

Z nové služby má radost Lubomír Toufar, starosta města Blanska, které nemocnici zřizuje. I ten věří, že nemocnice co nejdřív uzavře smlouvy s pojišťovnami. „O této investici se začalo uvažovat před několika lety. Tehdy byla ve zdravotnictví trochu jiná situace, ale od VZP jsme měli příslib, že tuto službu podporuje a čeká jen na to, až bude vše materiálně a personálně připraveno,“ uvedl starosta. Ten oceňuje i to, že veškeré náklady na nové oddělení ve výši asi padesáti milionů korun zaplatila nemocnice z vlastních zdrojů.

Starosta Toufar odmítá, že by nové oddělení v Blansku mohlo být konkurencí boskovické nemocnici, která má v okrese jako jediná chirurgické oddělení. „V Boskovicích je velká chirurgie, tady jednodenní péče, obě mohou fungovat vedle sebe a mohou se vzájemně doplňovat,“ míní Toufar. Také ředitelka Danihelková vyloučila, že by v budoucnu chirurgii v Blansku rozšiřovali o větší operace. Šéf boskovické nemocnice Rostislav Verner nové oddělení v Blansku jako určitou konkurenci vnímá, ale zatím nechce dělat žádné závěry. „Uvidíme, jak vše bude fungovat a co to pro nás bude znamenat,“ řekl. Také boskovická nemocnice se přihlásila do výběrového řízení na jednodenní chirurgii vypsaného Jihomoravským krajem. „Výsledky výběrového řízení budou zveřejněny do týdne. I když se jedná o výběrové řízení za účelem navázání smluvního vztahu se zdravotními pojišťovnami, pro zdravotní pojišťovny nejsou jeho výsledky závazné,“ doplnil mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Jiří Klement. Vyjádření VZP jako největší pojišťovny se ve čtvrtek Blanenskému deníku Rovnost nepodařilo získat.