„Abychom kompostárnu dostatečně využili, nabídneme okolním obcím, aby v ní za poplatek kompostovaly svůj odpad. Lidé, pokud nějaký odpad dovezou, budou mít kompost naopak zdarma. Pokud si pro hnojení jen přijedou, můžou si je za nějaký symbolický poplatek koupit. Ceny budou rozhodně nižší, než kdyby si pro hnojivo zajeli třeba do supermarketu,“ uvedl při slavnostním zahájení provozu kompostárny blanenský starosta Lubomír Toufar.

Trávu, slámu, listí, zbytky ze zeleniny. Toto vše můžou lidé od příštího pondělí vozit do blanenské kompostárny. „Kompostárna bude likvidovat biologicky rozložitelný odpad. Lidé tu mohou kromě odpadu ze zahrádky vozit i zbytky jídla. Ale jen například takové jako slupky z brambor. Že by kompostárna zpracovávala třeba svíčkovou, se zatím nepočítá,“ přiblížil vedoucí odboru investičního a územního rozvoje blanenské radnice Marek Štefan.

Zmizí černé skládky

Kromě služby lidem chtějí v Blansku pomocí kompostárny zabránit černým skládkám. „Doufáme, že když lidé budou moct odvést odpad ze zahrádek a ještě si zadarmo odvést kompot, že z města zmizí aspoň částečně černé skládky, které se tu vrší na veřejných prostranstvích,“ řekl Štefan.

Časem zamýšlí vedení města nechat po Blansku rozvést kontejnery, do kterých by lidé shrabanou trávu vkládali. „Od jara do podzimu plánujeme ve městě umístit kontejnery, které by také mohly pomoci zabránit černým skládkám,“ doplnil starosta.

Blanenská kompostárna už od dubna funguje ve zkušebním provozu. Doteď na ni dohlíželi pracovníci z sloupského zemědělského družstva Zemspol, nyní už se o její provoz budou starat Technické služby města Blanska.

Kompostárna patří v letošním roce k nejdražším projektům v Blansku. Do její stavby se ve městě pustili vloni kvůli přísnějším evropským směrnicím o likvidaci biologicky rozložitelného odpadu. Celkově stála kolem sedmapadesáti miliónů a ročně pojme až dva tisíce dvě stě tun odpadu. „Z tohoto množství se stane asi osmnáct set tun registrovaného hnojiva,“ dodal Štefan.