V zaplněném parku Blanenští svatého Martina řádně přivítají. Jak jinak, než písní k jeho poctě a svatomartinským vínem. Svatý Martin všem přítomným přeje dobrou zábavu při sledování kulturním programu a konzumaci vybraných pokrmů a nápojů. Však se už vzduchem line vůně klobás, bramboráků, palačinek, svařeného vína i medoviny.

Vítání svatého Martina je tradiční blanenskou akcí, která letos zaznamenává výrazné úpravy v organizaci. Veškerý program je v rukou profesionálů. „Program zněl slibně, počasí také vyšlo celkem dobře, proto jsem vyrazil s celou rodinou. Nejvíc se těšíme na žongléry,“ říká Karel Mikulášek, který do Blanska přijel z Brna.

Žongléři mají během odpoledne vstupů hned několik, pokaždé s jiným programem, který zaujme a pobaví nejen děti, ale také dospělé. Při legráckách kejklířů se diváci skvěle baví a děti se spontánně zapojují do představení. Návštěvníci mohou také u zámeckého rybníčku zhlédnout ukázku letů dravých ptáků a jejich výcviku nebo představení žoldnéřů třicetileté války. Zazní historky městského kata, středověká hudba a vytrubování ze zámecké rotundy. K prohlédnutí jsou také středověké mučicí nástroje.

V areálu zámeckého parku se mohou zájemci zapojit do různých soutěží s romantickou a historickou tématikou, například poznávání zvířat z našich stájí, polí i lesů podle jejich kožíšků a stop, dále poznávání panovníků zemí koruny české, házení podkov či věnečky – starofrancouzská hra mladých děvčat a hochů, kdy házené věnečky napichovali na čepel mečů.

V podvečer program ukončí středověká kapela Bohemian Bards s podmanivými zvuky šalmaje a bubnů. Jedna z nejuznávanějších kapel, jež koncertovala po celé Evropě i v Brazílii, i přes večerní ochlazení zaujme ještě několik diváků. Ti odcházejí se sice zkřehlými prsty, ale s úsměvem na rtech.

MARIE KALOVÁ