Šestý ročník charitativní módní přehlídky organizační skupiny Dealeři naděje pod záštitou blanenské katolické farnosti navštívilo několik stovek lidí. Jednou z nich je Marie Kanárková. „Jsem tady letos poprvé a čekala jsem mnohé, ale že se budu tak dobře bavit, mě ani nenapadlo. O přehlídce mi řekla kamarádka, která přijela se mnou. Je úžasné, že si můžu nakoupit tolik různých kusů oblečení za tak málo peněz. A k tomu přispět na dobročinné účely. Jsem nadšená," rozplývá se Brňačka.

Oblečení pochází z několika zdrojů. „Dostáváme je ze second handů, od dobrovolníků na našich sbírkách, ale například i přímo ze svatebních salónů," vyjmenovává hlavní organizátorka akce Marie Jahodová.

Ty kusy oblečení, o které nikdo neprojeví zájem, se buď vrací zpět, nebo je dealeři naděje darují na charitu. „Nejedná se však pouze o oděvy, ale například i knížky a keramiku. Ty jsou společně třeba se šperky a výrobky z černohorského klubu seniorů součástí doprovodného prodeje, který celý den probíhá před hlavním sálem," připomíná Jahodová.

Na první pohled je patrné, že mnoho kusů zboží bez majitele nezůstane. Jiřímu Honzákovi z Břeclavi se zalíbily například na první pohled pohodlné polštáře. „Přicestoval jsem s přítelkyní. Musím se přiznat, že samotná přehlídka baví spíše ji, takže já se snažím prohlédnout co nejvíce doplňkového zboží," říká pobaveně.

Honzák je však spíše výjimkou, módní přehlídka láká většinu návštěvníků. A to i díky dívkám a ženám, která se na pár hodin stávají modelkami. „Nejdřív jsem se vždycky chodila dívat na ostatní, protože mám ráda atmosféru, která tady panuje. No a nakonec to dopadlo tak, že už druhým rokem sama vystupuji," usmívá se Kateřina Burdová.

Pohyb po molu popisuje jako zvláštní pocit. „Přihlížejícím se to tak možná nezdá, ale jakmile vystoupím před oponu, hned mě oslepí světlo z několika reflektorů. Chvíli to trvá, než si oči zvyknou, ale jakmile vidím, že se na mě lidé usmívají, hned je všechno v pořádku. Beru to jako zábavu, ale za sebe musím říct, že profesionálně bych se modelingem nechtěla živit v žádném případě," zdůrazňuje jedna z modelek.

V posledních letech se organizátorům vždy podařilo vybrat kolem čtyřiceti tisíc korun. „I letos je rozdělíme a pošleme do Albánie a Srbska. Kromě toho, že můžu být tímto způsobem užitečná, mě na pořádání přehlídek baví spolupráce s ostatními, která funguje na sto procent. Jde o lidi různých věkových kategorií, kteří by se jinde asi nesešli, ale tady jsou rádi, že můžou pomoct dobré věci," svěřuje se hlavní organizátorka před odchodem na další část módou a dobročinností nabitého programu.