Podle Anny Balákové z Oblastní charity Blansko, která bezdomovcům pomáhá, se ocitnou bez střechy nad hlavou častěji muži než ženy. „Letos se ale objevily i ženy. Pro radu jich přišlo více než v minulosti. Protože pro ně v regionu noclehárna není, posíláme je na Armádu spásy do Brna. Dáme jim i tipy na jiné levné ubytování,“ uvedla Baláková. Podle ní chtějí Blanenští v budoucnu dát prostor i bezdomovkyním.

Kdy se rozšíří stávající noclehárna, to vedoucí odboru sociálních věcí Ludmila Sedláková netuší. „Je potřeba zrekonstruovat budovu, kde se nachází noclehárna pro muže. Plánujeme, že prostory rozšíříme o pár oddělených lůžek pro ženy. Takovou službu bychom v Blansku měli mít. Příští rok to ale rozhodně nebude,“ sdělila Sedláková.

V městské pokadně totiž nejsou na podobný záměr peníze. Prioritou radních je vyřešit městské byty či zateplit školy a školku.

Na Sedlákovou se v poslední době obrátily jen dvě ženy v nouzi a o mužskou noclehárnu podle ní lidé nemají příliš zájem. „Je tam patnáct lůžek, přesto je jich obsazena pouze polovina,“ podotkla Sedláková. Muži za nocleh zaplatí třicet korun. Pokud zrovna u sebe peníze nemají, můžou si nocleh odpracovat.

Aby mohl člověk v nouzi přespat v noclehárně, musí splnit různé podmínky. Například tu, že nesmí být pod vlivem alkoholu. „Někteří lidé to nejsou schopní dodržet. Jiní se stydí do noclehárny zajít nebo použijí peníze na jinou věc,“ zdůvodnila nezájem Bálaková z charity.