„Obyvatele domova s touto chorobou nemůžeme držet uvnitř. Snažíme se jim doporučit, aby se procházeli například po naší zahradě, ale někteří zkrátka chtějí chodit ven. Pokud pak uprostřed města zapomenou, kam mají namířeno, málokdy se najde člověk, který by jim sám od sebe nabídnul pomoc. Navíc sáhnout člověku do kapsy a najít tam potřebné informace, to už si nedovolí prakticky nikdo. Proto jsme se snažili přijít na nějaké lepší řešení,“ uvedla ředitelka Senior centra Lenka Dražilová.

Tím by se měly v budoucnu stát identifikační náramky, které budou lidé postižení Alzheimerovou chorobou nosit na ruce. Náramky, kterých zatím v Senior centru objednali pouze sto kusů, jsou vyrobeny z kvalitního papíru, jsou voděodolné a je na ně možné vytisknout jakýkoliv text.

„Co přesně na nich bude, jsme se zatím nedohodli. Náš zaměstnanec je teprve testuje a zkouší, co vydrží. Musím říct, že jsem výsledky sama překvapená,“ řekla ředitelka Senior centra a dodala, že s tímto opatřením samozřejmě budou muset souhlasit také lidé, kterých se to týká. Takoví jsou sice v Senior centru zatím pouze tři, ale díky novému oddělení, které se má začít brzo stavět, se jejich počet zvýší na několik desítek. Najít to správné opatření je tedy skutečně nutné.

„Jedná se o ožehavé téma, takže musíme postupovat velmi opatrně. Snažíme se najít takové řešení, které nám co nejvíce usnadní naši práci a zároveň bude pro lidi co nejpřijatelnější a nejpohodlnější,“ uvedla Dražilová a dodala, že levné identifikační náramky by jím měly být.

ONDŘEJ BACÍK