Inspekce v obchodě odebrala první vzorky ke kontrole patnáctého února a našla zkažená kuřecí stehna a kuřecí řízky. „Po prozkoumání vzorků v laboratoři vyrazili inspektoři na další kontrolu," řekl Kopřiva. O týden později tam našli zkažené javořické párky, masovou sekanou kořeněnou a sýr Prezident Eidam. O všech výrobcích inspekce podrobně informuje na webu www.potravinynapranyri.cz. Žádný z nich neměl prošlé datum spotřeby.

Pravděpodobné příčiny jsou podle Kopřivy dvě. Jedna z nich je mechanické porušení obalu, a tedy i ochranné atmosféry při nešetrné manipulaci, což se prokázalo u sýra a párků, ale ne u masa. „V tomto případě je pravděpodobné, že bylo přerušeno chlazení," řekl Kopřiva. Prodejce poskytl inspekci údaje, které tuto domněnku nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. „Příčiny se inspekce nedopátrala, což není její povinnost. Ovšem tímto prohřeškem a neschopností doložit příčinu problému si provozovatel řekl o větší pozornost a v blízké době se zde kontrola několikrát zopakuje," sdělil Kopřiva.

Za to, že Penny market uváděl do oběhu potravinu nebezpečnou lidskému zdraví, mu hrozí maximální pokuta až padesát milionů korun. Obvyklá je však pokuta v rozmezí deseti až statisíců korun.